Bağışıklık Sistemimiz Hangi Durumlarda Zayıflar?

Bağışıklık Sistemimiz Hangi Durumlarda Zayıflar?

Bağışıklık sistemimiz yaşlı hücre yapılarını parçalayan ve yenilerine yer açan, kontrolden çıkan zararlı hücreleri yok eden, vücudumuzu enfeksiyona sebebiyet verebilecek mantar, virüs ve bakterilerden koruyan bir sistemdir.

Bağışıklık sisteminin bu görevleri onun hayati öneme sahip olduğunu göstermektedir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı savunmasız bir bünye demektir. Bağışıklık sistemi düşmüş kişiler kendilerini halsiz ve yorgun hissedebilirler. Bağışıklık sistemi oldukça hassas bir sistemdir. Bu sistem uykusuzluk, hatalı beslenme, kilo alma, stres ve soğuk hava gibi birçok nedenden etkilenebilir. Peki daha geniş anlamda bağışıklık sistemimiz hangi durumlarda zayıflar? Gelin bu konuya daha detaylı bir şekilde bakalım.

 

Bağışıklık sistemimizi neler zayıflatır?

Bağışıklık sistemimizi zayıflatabilen birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Stres: Bağışıklık sistemimizde derin tahribat yaratan nedenlerden bir tanesi strestir. Kişi stres yaşamaya başladığı zaman endişelenmeye başlar. Bu endişe bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Stres, duygular kaynaklı olabileceği gibi gündelik alışkanlıkların sonucunda da ortaya çıkabilir. Mesela alkol kullanımı, uykusuzluk ve kötü beslenme gibi nedenler stresin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Fakat stres ortaya çıkış nedeni fark etmeksizin bağışıklık sistemine büyük zararlar verir.

Hormonal: Stres gibi nedenler doğrultusunda hormonal sistemimizde zararlar meydana gelebilir. Bunun sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonları, dirençsizlik, vücut ağrıları ve kronik yorgunluk gibi durumlar gözlemlenebilir.

Beslenme düzeni: İyi ve düzenli beslenmek vücudumuza yapacağımız en önemli yatırımlardandır. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmemek ise vücudumuz için büyük sorun teşkil etmektedir. Protein, vitamin ve mineral çeşitliliği; kısacası besin çeşitliliğinin sağlanmaması bağışıklık sistemimizi kötü yönde etkilemektedir.

Zararlı alışkanlıklar: Alkol ve sigaranın uyku bozuklukları, kalp hastalıkları, mide sorunları ve karaciğer tahribatı gibi onlarca zararı bulunmaktadır. Tüm bu zararların en öne çıkanı ise bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

Paketlenmiş gıdalar: Ağır metaller, genetiğiyle oynanmış gıdalar, kimyasal ilaçlar ve hazır gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.

Egzersiz: Düzenli olarak egzersiz yapmak, kronik ağrıları azaltır, kişinin hayata pozitif yönde bakmasını sağlar, kardiyovasküler sistemi korur, kiloyu korumaya yardımcı olur, kas kuvvetini, dayanıklılığı ve esnekliği artırır; tüm bunlara ek olarak bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir.

Tüm bunların dışında düzenli uyumamak, enfeksiyonlara maruz kalmak, kişisel hijyene önem vermemek, uzun süre soğuğa maruz kalmak, hava kirliliği ve yeterli su tüketmemek gibi etmenler bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

Önerilen Yazılar