Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutarız?

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutarız?

Mikropların vücudumuza girmesini ve yayılmasını engelleyerek bizi hastalıklara karşı koruyan organizasyon bağışıklık sistemi olarak adlandırılır. Yani bağışıklık sistemimiz sayesinde, sağlıklı bir yaşam sürebilir ve hastalıklarla mücadele edebiliriz.

Ancak doğduğumuz andan itibaren oluşan ve gelişmeye başlayan bağışıklık sistemimiz, yaşam boyunca çeşitli etmenlere bağlı olarak zayıflayabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ise bizi hastalıklara karşı daha dirençsiz bir hale sokar. Bu nedenle daima ama özellikle de salgın hastalıkların yaygınlaştığı kış mevsiminde bağışıklık sistemi sağlığımızı düşünmemiz ve desteklememiz gerekmektedir. Peki, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlü tutarız?
 

Kış sebze ve meyveleri tüketin

Sebze ve meyveler bağışıklık sistemimizi destekleyen vitamin ve mineraller bakımından son derece zenginlerdir. Mevsiminde tüketilen yiyeceklerden aynı zamanda vücudumuzu temizleyen antioksidanları alırız. Bu nedenle bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için kış meyve ve sebzelerini taze bir şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

Probiyotiklerden yararlanın

Son yıllarda bağırsak sağlığı üzerine yapılan araştırmalar probiyotik kavramının hayatımıza girmesine neden oldu. Dost bakteriler olarak bilinen ve bağırsaklarımızda canlı bir şekilde bulunan probiyotiklerin ise sağlığımıza birçok faydası bulunuyor. Probiyotikler sindirim sistemi sağlığının düzenlenmesi ve bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesinde ciddi şekilde rol alıyorlar.

 

Tek tip beslenmeyin

Birçok kişi diyet yaptığı veya beslenmesine yeteri kadar özen göstermediği gerekçesi ile tek tip beslenmektedir. Oysa bağışıklık sistemi sağlığımız yani genel sağlığımız için tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde almamız gerekir. Bu dengeyi bozmaksa metabolizmamızı olumsuz etkileyerek hastalıklara zemin hazırlayabilir.

 

Paketli gıdalardan uzak durun

Paketlenmiş gıdalar, pratikliği sebebiyle tercih edilse de sağlığımıza faydadan çok zarar verebilir. Çünkü içeriklerinde sağlığımız için zararlı birçok madde bulunmaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi sağlığı için paketli gıdalardan uzak durulması ve bunun yerine taze, organik gıdaların tercih edilmesi gerekir.

 

Düzenli egzersiz yapın

Sağlıklı bir sindirim, güçlü bir beden ve zihin için düzenli egzersiz yapmak şarttır. Düzenli egzersiz yapmanın başta sindirim sistemi sağlığı olmak üzere genel sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bu nedenle eğer siz de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız hareketi hayatınızdan eksik etmeyin ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin!

 

Kaliteli uyuyun

Uyku vücudumuzun dinlendiği ve yenilendiği oldukça önemli bir zaman dilimidir. İyi bir uykunun başlıca ölçüsü kişinin sabah dinç uyanması ve kendisini gün içinde zinde hissetmesidir. Kalitesiz bir uyku ise sadece verimi düşürmekle kalmaz, bağışıklık sistemi sağlığının da zayıflamasına sebep olur.

 

Kişisel hijyeninize özen gösterin

Mikropların ve özellikle de grip, nezle gibi salgın hastalıkların kolayca yayılmasının önemli nedenlerinden biri de ellerin yeterince yıkanmamasıdır. Bu nedenle gerek el yıkama alışkanlığı gerekse ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesi sağlıklı bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarıdır.

Önerilen Yazılar