Bağışıklık Sistemimizi Zinde Tutmamızı Sağlayacak 7 Spor Dalı

Bağışıklık Sistemimizi Zinde Tutmamızı Sağlayacak 7 Spor Dalı

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemimiz, bizi enfeksiyona sebep olabilecek bakteri, virüs ve mantarlardan korur.

Vücudumuzda bulunan zararlı hücreleri yok eder; yaşlı hücre yapılarını parçalayarak yenilerine yer açar. Tüm bu işlevleri sebebiyle, bağışıklık sistemi sağlığı yaşamımız için hayati önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemi sağlığını desteklemenin ve korumanın en etkili yolu ise sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmaktan geçer. Peki, bağışıklık sistemimizi zinde tutmak, desteklemek için hangi spor dallarına yönelebiliriz? İşte sağlığınıza sağlık katacak 7 spor dalı!

 

1. Koşu/Yürüyüş

Bağışıklık sistemi sağlığını destekleyen etkili sporlardan biri de koşu veya yürüyüştür. Bu etkili spor doğru giysiler ve ayakkabılar ile sağlıklı olan herkesin yapabileceği türden bir spordur. Koşu ve yürüyüşün faydalarına gelecek olursak uyku kalitenizi arttıracağını, kas-iskelet sistemini geliştireceğini, kalp sağlığını destekleyeceğini, ideal kiloya ulaşmanıza yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

 

2. Yüzme

Doğru bir şekilde yapıldığında bağışıklık sistemi sağlığını destekleyen ve genel sağlığımızı iyileştiren spor dallarından biri de yüzmedir. Yüzmenin bağışıklık sistemi sağlığını desteklemenin yanı sıra vücuda sayısız faydası vardır. Kan dolaşımını hızlandırması, kolesterolü dengelemesi, sindirim sistemini hızlandırması, kilo vermeye yardımcı olması, kalp sağlığını desteklemesi, esnekliği arttırması, kas ve kemik sağlığını geliştirmesi bu faydalardan bazıları olarak sayılabilir.

 

3. Pilates

Son zamanların en fazla tercih edilen spor dallarından birisi olan pilates, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemekle birlikte fiziksel ve zihinsel sağlığımıza sayısız fayda sağlar. Pilates tüm kasları dengeli bir şekilde çalıştırarak omurganın olması gereken pozisyonuna alınmasına yardımcı olur. Kusursuzluğu ilke edinen bu egzersiz sistemi, her yaşta yapılabilmesi sebebiyle de sıkça tercih edilmektedir.

 

4. Bisiklet

Bisiklet sürmek de sağlıklı olan herkesin yapabileceği etkili spor türlerinden biridir. Bisiklet sürerken sanılanın aksine neredeyse tüm kaslar çalışır haldedir. Bisiklet, kasları güçlendirir, kalp sağlığını destekler, enerjiyi arttırır, stresi azaltır, kilo vermeye yardımcı olur ve elbette düzenli yapıldığında bağışıklık sistemi sağlığını destekler.

 

5. Fitness

Fitness da en fazla tercih edilen spor türlerindendir. Düzenli yapıldığında her egzersiz gibi bağışıklık sistemi sağlığını destekler ve vücuda sayısız fayda sağlar. Fitness'ın faydaları kısaca şu şekilde sıralanabilir: Kalp sağlığını güçlendirmek, kolesterolü dengelemek, ideal kiloya ulaşılmasına yardımcı olmak, uyku kalitesini arttırmak, kas ve kemikleri güçlendirmek.

 

6. Yoga

Yoga en çok zihinsel faydaları ile bilinse de aslında bazı yoga türleri ciddi efor gerektiğinden tıpkı diğer egzersizler gibi kişiye birçok bedensel fayda sağlar. Düzenli olarak yoga yapmak bağışıklık sistemi sağlığını destekler, sağladığı nefes kontrolü ile akciğer ve kalp sağlığını destekler, esneklik ve kas gelişimi sağlar, kilo vermeye yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır, bel ve sırt ağrılarının önlenmesine yardımcı olur.

 

7. Dans

Spor yaparken eğlenmeyi sevenler için dans uygun bir seçenek olabilir. Çünkü sanılanın aksine dans da tüm vücudu çalıştıran etkili sporlardan biridir. Düzenli dans etmek fiziksel ve zihinsel sağlığınızı geliştirir, bağışıklık sistemi sağlığını destekler, kalp sağlığı için çok faydalıdır. 

Önerilen Yazılar