Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Pratik 8 Yolu

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Pratik 8 Yolu

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu enfeksiyona sebebiyet veren mantarlardan, virüslerden ve bakterilerden koruyan, kontrolden çıkan zararlı hücreleri yok eden, yaşlı hücreleri parçalayarak yerine yer açan bir sistemdir. Bu yüzden vücudumuz için hayati önem taşımaktadır.

Egzersiz yapmamak, yanlış beslenmek, dinlenmemek gibi onlarca etmen ise bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmenin en pratik yolları nelerdir? İşte cevaplar.

 

Demir açısından zengin beslenin

Araştırmalar demir açısından zengin beslenmemenin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini gösteriyor. Ülkemizde birçok kişi demir eksikliği yaşayabiliyor. Demir içeren besinler arasında kuruyemişler, koyu yeşil renkli sebzeler, sakatat, kırmızı et gibi gıdalar bulunuyor. Ayrıca demir emilimini artırmak için C vitamini içeren gıdaların tüketimi de oldukça önemli.

 

Probiyotik bazlı yiyecekler tüketin

Bağırsaklarımızda bir flora yani bakteri topluluğu bulunmaktadır. Bu bakteriler ise dost ve zararlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Dost bakterilere probiyotik denmektedir. Dost bakteriler açısından zengin beslenmek dost bakterileri beslerken, zararlı gıdalarla beslenmek zararlı bakterilerin sayısını artırmaktadır. Son zamanda yapılan birçok araştırma, bağırsaklarda bulunan dost bakterilerin sayısının artışının sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve genel sistem gibi sistemleri olumlu yönde desteklediğini göstermektedir.

 

Stresi hayatınızdan çıkartın

Stres yaşamaya başladığınız zaman bağışıklık sisteminiz devreye girecektir. Bu gayet normal bir durumdur. Fakat bu sürekli hale geldiği zamanda bağışıklık sisteminin cevabı aynı olmayacaktır ve zayıflayacaktır. Bu doğrultuda stres yaratan tüm olaylar ve kişiler hayattan çıkartılmalıdır. Veya bu konular hususunda çözüm yolları aranmalıdır. 

 

Egzersiz yapın

İşte en etkili bağışıklık sistemi destekleme yöntemlerinden bir tanesi! Düzenli ve kararında egzersiz vücudunuzda doğal ve normal bir hasar oluşturur. Bu şekilde bağışıklık sistemi de aktive olur. Diğer bir yandan antioksidan seviyelerinin artması bağışıklık sisteminin daha az zarar görmesini sağlar. Bu doğrultuda haftada 3 gün 45 dakika civarı ve açık havada spor yapmaya özen gösterin.

 

Vitaminler açısından zengin beslenin

Vitaminler güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarıdır. Doğal bir şekilde besin çeşitliliği sağlamak önemlidir fakat kandaki vitamin değerlerine baktırmadan vitamin takviyesi kullanılmamalıdır. Bağışıklık sistemini desteklediği bilinen vitamin ve mineraller arasında ise D vitamini, B6 vitamini, Omega-3, çinko, magnezyum ve selenyum bulunmaktadır.

 

Yeterli derecede uyuyun

Uyku bağışıklık sistemimiz için büyük öneme sahiptir. Çünkü uykuda vücut dinlenir ve yapım aşamasına geçer. Yeterli bir şekilde uyumamak ise büyüme hormonlarının salgılanamamasına ve yıkımın başlamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden düzenli ve sağlıklı bir şekilde uyumaya özen gösterilmelidir. Karanlık, sessiz ve teknolojik aletlerin olmadığı bir oda tercih edilmelidir.

 

Soğuk duş alın

Son zamanlarda yapılan birçok araştırma soğuk duş alanların bağışıklık elemanlarının aktivitesinin arttığını gösteriyor. Yine başka bir araştırma kış aylarında yüzen kişilerin daha fazla savunma hücresi olduğunu gösteriyor. Bu doğrultuda kışın ortasında sürekli olarak soğuk duş alın demiyoruz. Eğer haftada 5 kez duş alıyorsanız, 2’sinde soğuk duş işlemini uygulayabilirsiniz. Eğer soğuk duşta aşırı üşüyorsanız önce soğuk sonra sıcak su işlemini uygulayabilirsiniz.

 

Kötü alışkanlıkları bırakın ve…

Kötü alışkanlıklar bağışıklık sistemini direkt olarak etkilemektedir. Sigara ve alkol kullanımını azaltın veya tamamen bitirin. Nefret ve kin duygularından uzak durun. Kendinizi rahat hissedebileceğiniz şeylerle uğraşın, sevdiğiniz insanlara zaman ayırın ve pozitif düşünün.

Önerilen Yazılar