Bağışıklık Ve Sindirim Sisteminizi Serinleyen Havalara Hazırlayın!

Bağışıklık Ve Sindirim Sisteminizi Serinleyen Havalara Hazırlayın!

Sıcak yaz günlerinin ardından hafiften havalar serinlemeye başladı. Artık önümüz sonbahar!

Bu mevsimde hem sıcaklıklar düşecek hem de yağmurlu ve güneşli günler peşi sıra gelecek. Mevsim geçişlerinde yaşanan bu ani hava / sıcaklık değişimleri ise bağışıklık ve sindirim sistemi sağlığı için ciddi bir tehdit! Çünkü ısı değişiklikleri vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak nezle, soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarabiliyor. Bununla birlikte değişen beslenme alışkanlıklarımız da sindirim sistemini yorarak çeşitli sindirim sorunlarının daha sık yaşanmasına sebebiyet verebiliyor. Peki bu problemleri yaşamamak için ne yapmalı? İşte bağışıklık ve sindirim sisteminizi serinleyen havalara hazırlamanızı sağlayacak bazı öneriler!

 

Bol su tüketin

Su, yaşam kaynağımızdır. İçeriğindeki tuz ve mineraller ile birlikte vücudumuzdaki tüm sistemlerin eksiksiz bir şekilde çalışmasını sağlar. Suyun sindirim süreçlerinde de önemli görevleri vardır. Bu nedenle serinleyen havalara karşı bağışıklık ve sindirim sistemi sağlığını desteklemek için yeteri kadar su tüketmek gerekir.

 

Düzenli uyuyun

Havaların serinlemesi yani mevsimin değişmesi ile birlikte genelde uyku düzeni de değişir. Uyku, vücudumuzdaki tüm sistemlerin dinlendiği ve yenilendiği oldukça önemli bir süreçtir. Bu nedenle bağışıklık ve sindirim sağlığının desteklenmesi için mevsim geçişlerinde de düzenli ve kaliteli uykuya gereken önem verilmelidir. 

 

Sağlıklı ve çeşitli beslenin

Sağlıklı ve çeşitli beslenme, vücudumuzun işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi yararlı maddelerin kazanılması açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra sağlıklı bir sindirim sistemi için de şarttır. Bu nedenle bağışıklık ve sindirim sisteminizi değişen mevsime hazırlamak için taze mevsim sebze ve meyvelerini yeteri kadar tüketerek sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemek gerekir.

 

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara, alkol gibi maddeler bağışıklık sistemi sağlığını zayıflatmaktadır. Bununla birlikte sindirim sistemine de ciddi zararlar verebilirler. Bu tür alışkanlıklardan en çok bağırsak sağlığı etkilenmektedir, bu da bağışıklık sistemi sağlığı için son derece olumsuz bir etki demektir. Bu nedenle bağışıklık ve sindirim sağlığı için sadece mevsim geçişlerinde değil yaşam boyu sigara ve alkolden uzak durmak gerekmektedir.

 

Düzenli spor yapın

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığımıza sayısız yararı vardır. Bu faydalardan en önemlisi bağışıklık sistemi sağlığını destekliyor olmasıdır. Bununla birlikte düzenli egzersiz sindirimi de destekler, bağırsak hareketlerini arttırır ve sindirim sistemi sağlığını geliştirir. Dolayısıyla serinleyen havalara sağlıklı bir şekilde uyum sağlayabilmek için düzenli egzersizi hayata dahil etmek gerekir. 

 

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar, içeriklerinde zararlı maddeler ile vücudumuzda vitamin ve mineraller açısından eksiklikler yaşanmasına neden olabilir. Bu da başta sindirim sağlığı olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığı açısından son derece olumsuz bir durumdur. Bu nedenle işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak durmak, bunun yerine sağlıklı ve doğal besinleri tüketmek gerekir.

 

Stresi yaşamınızdan çıkarın

Stres vücudumuzdaki tüm sistemleri olumsuz etkiler. Ancak sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi, bundan en fazla etkilenenlerdir. Strese bağlı pek çok sindirim problemi ortaya çıkabilir, bağışıklık sistemi zayıflayacağı için vücut enfeksiyonlara daha açık bir hale gelebilir. Mevsim geçişleri, genelde hem fiziksel hem de zihinsel durumumuzu strese sokmaktadır. Bu süreçte vücudumuza yardımcı olmak için stres kontrolünü öğrenmemiz, stresten uzak durmamız gerekir. 

Önerilen Yazılar