"Başarısızlık Fobisi" Olarak Adlandırılan Atychiphobia Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

"Başarısızlık Fobisi" Olarak Adlandırılan Atychiphobia Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Her insan yaşamı içerisinde bir işi başaramama konusunda endişe duyabilir; hatta bu sebeple uykuları dahi kaçabilir. Ancak bu türden korkuları sürekli yaşıyor ve bu sebeple günlük hayatınız, işiniz, okulunuzda sıkıntılar yaşıyorsanız "başarısızlık fobisi"nden mustarip olabilirsiniz.

Başarısızlık fobisi, bir diğer adıyla Atychiphobia, kişinin hayatını büyük ölçüde zorlaştırarak sahip olduğu potansiyelin altında performans göstermesine neden olmaktadır. Peki Atychiphobia tam olarak ne anlama gelmektedir? İşte Atychiphobia nedir ve bu fobiden nasıl kurtuluruz sorularının yanıtları!

 

Atychiphobia nedir?

Başarı, son derece keyifli ve özünde doyumsuz bir duygudur. Ama her insan her alanda başarılı olamayabilir, olmak zorunda da değildir. Bu nedenle kişi kendi sınırlarını bilmeli ve yaşamını olumsuz yönde etkileyecek şekilde başarıya odaklanmamalıdır. Başarısızlığın da hayata dahil olduğunu bilmelidir. Başarısızlık korkusu, literatürde Atychiphobia olarak geçmektedir. Bu fobiyi daha detaylı haliyle; bir şeyi yapmak için yeterince istek duymanıza rağmen başarısız olma kaygısı nedeniyle harekete geçmekten kendinizi alıkoyma durumu olarak açıklanabilir.


Atychiphobia belirtileri nelerdir?

Başarısızlık korkusunun sizde olup olmadığını şu belirtileri inceleyerek tespit edebilirsiniz:

 • Başarısız olmanız durumunda diğer insanların ne düşünecekleri konusunda endişelenme,
 • Başarısız olmanız durumunda diğer insanların ilgisini kaybetme endişesi,
 • Size değer veren insanları başarısızlığınızla hayal kırıklığına uğratma endişesi,
 • Başarısız olduğunuzda sürekli "Keşke" ile başlayan cümlelere odaklanma,
 • Hakkettiğiniz yaşama ulaşmak için yeteri kadar başarılı olamama endişesi,
 • Başarısız olacağınızı düşündüğünüz konularla ilgili çevrenizdekilerin beklentisini düşürmek için başarısızlık beklentisinden bahsetme durumu,
 • Önemli işlerinizi tamamlamanıza neden olan karın ağrısı, baş ağrısı vb. belirtiler.

 

Peki, başarısızlık korkusundan nasıl kurtuluruz?

Eğer siz de tüm bu belirtilerin kendinizde var olduğunu düşünüyorsanız bu korkunun üzerine giderek "başarı"ya karşı farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz. İşte başarısızlık korkusundan kurtulmanıza yardımcı olacak bazı öneriler:

 • Eğer başarısızlık korkusunun hayatınızı zora soktuğunu düşünüyorsanız hedeflerinizi gözden geçirin. Belki de kendinize gereğinden fazla yükleniyorsunuzdur. Bu düşünceye katılmıyor, kapasitenizin başarmak için yeterli olduğunu savunuyorsanız da bakış açınızı gözden geçirin.
 • Mümkün olduğunca pozitif düşüncelere odaklanın. Uğraştığınız iş konusunda pozitif düşünmek ruh halinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutarak kendinizi engellemenizin önüne geçecektir.
 • Kimse mükemmel olmak zorunda değil. Bu nedenle mükemmel olmaya çalışmak yerine yapacağınız işe odaklanın ve o işi tamamlayın.
 • Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçin. Çünkü insanları sadece görebildiğimiz şeylerle kıyaslarız. Oysa o kişinin yaşamında olup bitenlerle ilgili aslında fazla fikrimiz yoktur.
 • Yapamayacağınız şeylere hayır demekten çekinmeyin. Aksi takdirde gereksiz bir baskı ve stres altına girebilir, motivasyonunuzu daha fazla düşürebilirsiniz.
 • Hatalarınızdan ders alın ve başarısızlığın da hayatın bir parçası olduğunu kabullenin. Gelişmek için çoğu zaman başarısızlığa, hata yapmaya ihtiyaç vardır. Önemli olan o durumdan öğrendikleriniz, ayağa kalkmanız ve mücadele etmenizdir.

Önerilen Yazılar