C Vitamini Nedir? C Vitamini'nin Zihinsel Performansımıza Olan 6 Faydası

C Vitamini Nedir? C Vitamini'nin Zihinsel Performansımıza Olan 6 Faydası

C vitamini kan damarları, kemikler ve cilt olmak üzere vücuttaki bağ dokunun sağlığının korunmasında etkili olan ve antioksidan görevi gören bir vitamin çeşididir.

İnsan vücudunda C vitamini üretilmemekte ve depolanmamaktadır. Bu nedenle bu önemli vitamin beslenme yoluyla kazanılır. Birçok meyve ve sebze C vitamini açısından son derece zengindir. Bu türden besinler tüketilerek veya vitamin takviyeleri ile vücudun C vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

Araştırmalar, C vitaminin vücuda sayısız faydası olduğunu göstermektedir. C vitaminin önemli faydaları güçlü bir antioksidan olması, tansiyonu düşürmeye yardımcı olması, kalp sağlığını desteklemesi, demir eksikliğini gidermeye yardımcı olması, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemesi, hafızayı koruması olarak sıralanabilir. C vitamini aynı zamanda zihinsel performans üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir. İşte C vitaminin zihinsel performansımıza olan faydalarından bazıları!

 

Beynin işlevlerini eksiksiz şekilde yerine getirmesine yardımcı olur

C vitamini beyin sağlığı için çok güçlü bit antioksidandır. Beynimiz işini yapmak için çok fazla enerji ve oksijen tüketir. C vitamini ise antioksidan özelliği ile beynin işlevlerini gerçekleştirmesine yardımcı olur ve yıpranmasının önüne geçer. 

 

Odaklanmayı arttırır 

C vitamini, daha iyi odaklanma ve uzun süreli yoğunlaşma için son derece önemlidir. Odaklanma üzerinde direkt olarak etki sahibi olmasa da Norepinefrin üretimi için gerekmektedir. Norepinefrinin dikkati kontrol etmekten ve eylemden sorumlu olduğu bilinir.

 

Hafızayı korur

Araştırmalar C vitaminin beynin dikkat ve hafıza gibi işlevlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yeterli C vitamini ile hafıza sağlığı korunabilir ve geliştirilebilir.

 

Beyne oksijen taşınmasına yardımcı olur

Beynimizin temel enerji kaynaklarından biri olan oksijenin beyne taşınabilmesi için demire ihtiyaç vardır. Demirin yiyeceklerden emilmesini kolaylaştıran vitamin ise C vitamini olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla demir içeren besinlerin C vitamini içeren besinlerle tüketilmesi zihinsel sağlığın desteklenmesi açısından son derece önemlidir.

 

Zihinsel aktiviteleri geliştirir

Birçok bilimsel araştırma, hamilelikte C vitamini eksikliğinin bebeğin zihinsel gelişimini etkilediğini göstermektedir. Buradan hareketle C vitaminin beyin aktivitesinde son derece önemli olduğu yorumu yapılabilir. C vitamini tüketimi, beynin işlevlerini destekleyerek zihinsel aktiviteleri geliştirir.

 

Algı yeteneğini güçlendirir

C vitamini, zihinsel sağlığı korumanın etkili yollarından biridir. Çünkü bu vitamin türünün beyin hücrelerine zarar verme ihtimali olan serbest radikallerle savaştığı bilinmektedir. Zihinsel performans üzerindeki olumlu etkilerinden biri de dikkat ve konsantrasyonu arttırması, algı yeteneğini güçlendirmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

C vitamini içeren besinler nelerdir?

C vitamini çeşitli besinler yoluyla veya takviye olarak alınabilir. İşte diyetinizde yer vermeniz gereken C vitamini kaynaklarından bazıları!

 • Kırmızıbiber
 • Portakal
 • Çilek
 • Yeşilbiber
 • Greyfurt 
 • Kivi
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Domates suyu
 • Kavun
 • Ispanak
 • Ananas
 • Karpuz

Önerilen Yazılar