Çalışırken Not Almanın Dikkatiniz Üzerinde Yaratacağı Olumlu Etkiler

Çalışırken Not Almanın Dikkatiniz Üzerinde Yaratacağı Olumlu Etkiler

Ders çalışmak veya işle ilgili çalışma yapmak hiç fark etmez; çalışma süreci birçok farklı eylemin eş zamanlı olarak yapılmasıdır. Bu süreçte bir şey öğreniyor, dinliyor, çözmeye çalışıyor, düşünüyor, aklınızda tutmaya çalışıyor veya bunun gibi birçok eylem yapıyor olabilirsiniz.

Genellikle en az iki tanesini birlikte yapmak zorundasınızdır. İşte not alma süreci kombinasyon ne olursa olsun, fayda sağlayan bir alışkanlıktır. Konu dikkat olduğu zaman not almak adeta bir kurtarıcıdır. Not almak fikir üretimini destekler, kaygıyı azaltır, dikkati artırır, zaman ve enerjiden tasarruf sağlamanızı sağlar; bu sayede katılım sağlarsınız, ileriye dönük olarak yatırım yaparsınız. Hadi gelin hep birlikte çalışırken not almanın dikkatiniz üzerinde yaratacağı olumlu etkilere bir bakalım.

 

Hedef ne olursa dikkatinizi toplamanızı sağlar

Yeni bir fikir mi düşünüyorsunuz veya yapılacak işler mi var? Fakat siz ne yeni bir fikir bulabiliyorsunuz ne de işleri tamamıyla yapabiliyorsunuz… O zaman not tutmayı deneyin. Aklınıza gelen ilk fikir için not alın, bravo! Artık beyninizi kaydetme süreciyle meşgul ederek dikkatinizden çalmıyorsunuz. Artık sadece görme duyunuzla bilgiyi zihninize aktarıyor ve anlık düşünme süreçleri yaratıyorsunuz. Yani gözünüz beyninize yardımcı oluyor. Patronunuz her toplantıda bir önceki toplantıdan beri yapılmayanları söyleyip duruyor mu? O zaman her şeyi eksiksiz not alın ve hata payı bırakmayın.

 

Kaygıyı azaltır 

Birçoğumuz genellikle kaygı kaynaklı olarak dikkat dağılması yaşarız. Çünkü yapacağımız birçok şey vardır ya da biz öyle düşünüyoruzdur. Not almak var olan tüm fiziki ve ruhsal şeylerin maddeleştirilmesidir. Bu şekilde kişinin kaygıları azalır, bir şey unutabileceği olasılığını tamamen aklından çıkartır. Çünkü düşünülebilecek, yapılabilecek ve yapılması gereken her şey kâğıt üzerindedir, dahası yoktur! Bilgiye ve fikre sahip olan kişinin özgüveni artar, kaygısı azalır ve dikkati artar.

 

Dikkatin gerekli olduğu düşünme ve fikir üretme sürecini olumlu yönde etkiler

Dünyanızı değiştiren her fikir not alındı, sonra üzerine düşünüldü, sonra tekrardan not alınarak hayata geçirildi. Not alınmayanlar ise uçtu gitti. En iyi fikirler anlamsız anlarda aklınıza gelir. Not aldığınız her fikir ise üzerine düşünebilecek yeni bir projedir. “Ben ne düşünmüştüm?” veya “O fikir şöyle mi yoksa böyle miydi?” düşüncesi ve kaygısını bir kenara bırakırsınız. Artık bunun gibi dikkat eksikliğine neden olabilecek her düşünce bir kenara bırakılmıştır. Elinizde aklınıza bir kere en güçlü şekilde gelmiş bir fikir vardır ve hayata geçirilmeyi bekliyordur. Not almak iki beyni birlikte çalıştırmak gibidir.

 

Olaylara bakış açınız değişir 

Bazen dikkat eksikliğinden dolayı olayın gerçekleşme anında bakmanız gereken noktadan bakamayabilirsiniz. İşte bu noktada not almak gerçek anlamda bir hayat kurtarıcıdır. Not almak o anın bir video kaydı veya fotoğrafı gibidir. O ana özel alınan bilginin ve fikrin halidir. Daha sonrasında o notlara bakmak olaylara bakış açınızı değiştirmektedir.

 

Aktif katılım sağlar

Not tutmak aynı zamanda aktif katılım anlamına da gelmektedir. Kişi not alırken dikkatlidir ve uyanıktır. Bu şekilde gelen bilginin üzerine yoğunlaşabilir ve katılım sağlar.

 

Not almanın püf noktaları:

Not almanın püf noktalarını 5 maddede toplamak mümkündür:

  • Not alırken duyulan ve okunan şeyler aynı şekilde yazılmamalıdır. Kişi kendine göre özelleştirmelidir. Birebir not almak enerji ve zaman kaybıdır.
  • Hızlı bir şekilde not almak için sembol ve kısaltmalara gereken önem verilmelidir.
  • Notlar bir süre sonra tekrar edilmesi ve fikir üretimini desteklemesi açısından temiz kâğıda çekilmelidir.
  • Önemli yerler için farklı renkte kalemler kullanılabilir.
  • Kişi kendini motive etmek için renkli not defterleri kullanabilir.

Önerilen Yazılar