Dikkat Dağınıklığını Azaltmak Mümkün Mü? Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Dikkat Dağınıklığını Azaltmak Mümkün Mü? Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Hepimiz zaman zaman bir yazıyı okurken veya bir iş yaparken ona odaklanmakta, dikkatimizi vermekte zorlanabiliriz.

Veya gün içinde yapmamız gerekenlerden bazılarını unutabilir; arkadaşlarımızla sohbet ederken konuyu kaçırabiliriz. Ama eğer tüm bunlar son zamanlarda daha sık oluyorsa veya bu söylediklerimiz sizin çok sık yaşadığınız şeylerse siz de dikkat dağınıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Dikkat dağınıklığı problemi, günümüzde yaşlı- genç demeden birçok insanın yaşayabildiği bir sağlık sorunudur.

Sürekli bir konudan diğerine atlamak, konuya bağlı kalamamak, ilgilenilmesi gereken işe veya konuya odaklanamamak, organize olamamak, kendini doğru ifade edememek, odaklanamamaya bağlı başarısızlıklar yaşamak dikkat dağınıklığı probleminin habercisi veya bir diğer deyişle dikkat dağınıklığının belirtileri olabilir.

Peki dikkat dağınıklığı problemini azaltmak veya önlemek için neler yapabiliriz? Dikkat dağınıklığı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği için bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile bu problemi önlemek mümkün olabilir. İşte dikkat dağınıklığına karşı alınabilecek bazı önlemler!

 

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Dikkat problemleri, çoğu zaman yetersiz beslenmeye bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenmek, zihnimizin daha sağlıklı olmasını, dolayısıyla daha iyi konsantre olabilmeyi sağlar.

 

Konsantrasyon arttıran yiyecekler tüketin

Tükettiğimiz birçok besin içeriğinde bulunan maddelerle zihin sağlığımızı destekler ve hafıza gücümüzü arttırır. Demir bakımından zengin kırmızı et, hafızayı güçlendiren kolin bakımından zengin yumurta, stresi ortadan kaldıran magnezyum bakımından zengin ıspanak, badem, ay çekirdeği, peynir, patates, portakal gibi besinler konsantrasyon ve dikkat bakımından gelişmemize yardımcı olabilir. Bu nedenle çeşitli bir beslenme programı uygulanmaya özen gösterilmelidir.

 

Yaşamınıza düzenli fiziksel hareket katın

Düzenli egzersiz, yürüyüş gibi fiziksel hareketler odaklanmaya yardımcı olur ve zihinsel gelişimi destekler. Bu nedenle dikkat dağınıklığını önlemek için fiziksel hareket bir yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir.

 

Düzenli uyku ve dinlenmeye önem verin

Dikkat problemlerinin bir diğer olası nedeni de uyku bozuklukları ve yeteri kadar dinlenmemektir. Çünkü ancak yeteri kadar dinlenmiş bir beyin, fonksiyonlarını eksiksiz şekilde yerine getirebilir. Bu nedenle dikkat problemleri yaşamamak için bir uyku düzeni benimsemeye, konforlu bir ortamda dinlenmeye özen gösterin.


 

Meditasyon yapın veya doğada zaman geçirin

Meditasyon, oldukça önemli bir zihinsel aktivitedir. Zihninizi susturmanıza, dolayısıyla dikkatinizi tek bir işe vermenize yardımcı olur. Düzenli olarak yaptığınızda dikkatinizi bir yere tam anlamıyla verebilme yetinizi de geliştirmiş olursunuz. Bunun yanı sıra doğada yapılan sessiz yürüyüşler de zihinsel sağlığınızı destekler ve odaklanma kabiliyetinizi arttırır.

 

Aynı anda birkaç iş birden yapmaktan kaçının

Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak, bir başarı değildir. Aksine kişinin dikkat problemleri yaşamasına neden olur. Bu nedenle işlerinizi sıraya koyun ve tek bir işe odaklanın. Bu şekilde olası dikkat dağınıklığının da önüne geçmiş olursunuz.

 

Ajanda kullanın

Gereksiz şeyleri hafızanızda tutmak yerine bir ajandada tutarak zihninizi rahatlatabilirsiniz. Yapacağınız işleri not defterinize kaydedin ve önceliklerinizi belirleyin. Bu şekilde yapmanız gereken şeylere daha kolay dikkatinizi verebilirsiniz.

 

Elektronik ekranlara baktığınız süreyi sınırlandırın

Günümüzde dikkat problemlerinin artmasının bir nedeni de gelişen teknolojidir. Hayatımızın içine hızlıca entegre olan akıllı telefonlar, sürekli meşgul olmamıza ve dikkatimizin dağılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dikkat dağınıklığından kaçınmak için elektronik ekranlara bakarak geçirilen süre kısaltılmalıdır.

Önerilen Yazılar