Düzenli Uykunun Bedenimizde Yarattığı Pek Bilinmeyen 6 Etki

Düzenli Uykunun Bedenimizde Yarattığı Pek Bilinmeyen 6 Etki

Düzenli uyku, beden ve zihin sağlığı için sandığımızdan daha önemli olabilir. Uykunun genel sağlığımız üzerinde ciddi etkileri vardır; dolayısıyla bizler için hayati bir ihtiyaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki düzenli uyku tam olarak ne anlama geliyor?

Düzenli uyku, beden ve zihin sağlığı için sandığımızdan daha önemli olabilir. Uykunun genel sağlığımız üzerinde ciddi etkileri vardır; dolayısıyla bizler için hayati bir ihtiyaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki düzenli uyku tam olarak ne anlama geliyor? Uykunun sağlığımıza olan olumlu etkilerinden yararlanabilmek için yeterli sürede ve geceyi kapsayan zaman diliminde gerçekleşmesi gerekiyor. Yani uyku, bu şartlar altında gerçekleştiğinde "düzenli" veya "kaliteli" uykudan söz edilebilir ve düzenli uykunun bedenimizde yarattığı pek çok olumlu etki vardır. Bu yazımızda düzenli uykunun bedenimizde yarattığı pek bilinmeyen etkilerinden söz edeceğiz. İşte sizi şaşırtacak olumlu etkilerden bazıları!

 

1. Düzenli uyku, daha az kalori almayı sağlıyor

Düzenli uyku ile ilgili yapılan araştırmalar, düzenli uykunun iştah hormonlarının düzenini sağladığını ve koruduğunu gösteriyor. Buna göre, uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin daha iştahlı olduğu ve daha fazla kalori aldığı görülüyor. Çünkü uykusuzluk grelin ve leptin gibi iştah hormonlarının düzenini bozarak aşırı iştaha neden oluyor. 

 

2. Düzenli uyku, bağışıklık sistemi sağlığını destekliyor

Bağışıklık sistemi sağlığı için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ne kadar önemliyse dinlenme de o kadar önemli. Vücudumuz için en önemli dinlenme şekli ise hiç şüphesiz uyku! Araştırmalar az miktarda bir uyku kaybının dahi bağışıklık sistemi fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabileceğini gösteriyor. Hatta buna yönelik yapılmış 2 haftalık büyük bir araştırma mevcut. İnsanlara soğuk algınlığı virüsü verilerek hastalığa yakalanma risklerinin incelendiği araştırma, günde 7 saatten az uyuyan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma risklerinin; haftada 8 saat veya daha fazla uyuyanlara göre 3 kat daha fazla olduğunu söylüyor! Dolayısıyla düzenli uyku, vücudumuzu hastalıklara karşı daha güçlü bir hale getiriyor!

 

3. Düzenli uyku, büyüme hormonundan en iyi şekilde yararlanmayı sağlıyor

Onarım ve gelişim konusunda vücudumuz için oldukça önemli bir yeri olan büyüme hormonu, gece uykusu sırasında aktif şekilde salgılanıyor. Dolayısıyla düzenli uyku ile, bu hormondan en iyi şekilde yararlanmak mümkün. Hatta vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler bu nedenle düzenli uykuya daha fazla önem veriyor!

 

4. Düzenli uyku, cilt sağlığını destekliyor

Cildimiz ne yazık ki stres, uykusuzluk, çeşitli hastalıklar gibi pek çok etmenden direkt olarak etkilenmekte. Dolayısıyla aslında vücudumuzda sağlığına en fazla dikkat etmemiz gereken şeylerden biri de cildimiz. Araştırmalar cildimizin uyku sırasında yoğun bir şekilde yenilendiğini ve elastikiyetinin arttığını gösteriyor. Bu nedenle düzenli uyku, cilt sağlığının en büyük destekçileri arasında yer alıyor.

 

5. Düzenli uyku, şeker hastalığı riskini azaltıyor

Araştırmalar düzenli uykunun kan şekerini ve insülin hassasiyetini etkilediğini gösteriyor. Hatta sağlıklı erkekler ile yapılan bir araştırma, uykuyu 6 gece boyunca 4 saat azaltmanın şeker hastalığı öncesi belirtilerini ortaya çıkardığını söylüyor. Bu durumun uyku düzeninin normale döndürülmesinden 1 hafta sonra sona ermesi ise uykunun şeker hastalığı ile bağlantısını kanıtlar nitelikte. Dolayısıyla düzenli uykunun kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olarak şeker hastalığı riskini azaltabileceği rahatlıkla söylenebilir.

 

6. Düzenli uyku, atletik performansı arttırıyor

Düzenli uykunun vücut direnci ve zihinsel kuvveti arttırdığı bilinen bir gerçek. Vücut direnci ve zihinsel kuvvet ise atletik performans üzerinde ciddi şekilde etkisi olan iki önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan birçok araştırma düzenli uykunun atletik performansı arttırdığını gösterirken; daha az uyku sürelerinin daha düşük egzersiz performansına neden olduğunu söylüyor. Dolayısıyla daha güçlü ve daha dayanıklı bir beden için düzenli uyumak şart!

Önerilen Yazılar