Düzenli Yürüyüşün Sağlığımıza 8 Faydası

Düzenli Yürüyüşün Sağlığımıza 8 Faydası

Dengeli beslenme ve egzersiz, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarıdır. Özellikle egzersiz, sağlık için çok önemli bir konudur. İnsan vücudu hareket etmek üzerine tasarlanmıştır ve insan sadece düzenli yürüyüş yaparak bile sağlığına ciddi katkılarda bulunabilir.

Dengeli beslenme ve egzersiz, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarıdır. Özellikle egzersiz, sağlık için çok önemli bir konudur. İnsan vücudu hareket etmek üzerine tasarlanmıştır ve insan sadece düzenli yürüyüş yaparak bile sağlığına ciddi katkılarda bulunabilir. Araştırmalar günde 30 dakika yürüyüş yapmanın kişinin sağlığına benzersiz faydalar sağladığını göstermektedir. Bu faydaların başında ise doğal olarak kemik sağlığı gelmektedir. Düzenli yürüyüş yapmak yaşam boyu sağlıklı kemiklere sahip olmaya ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik problemlerini engellemeye yardımcı olur. Elbette düzenli yürüyüşün faydaları bunlarla sınırlı değildir. İşte düzenli yürüyüşün sağlığımıza 8 faydası.

 

1. Kemik sağlığı

Düzenli olarak yapılan egzersizler, kemik sağlığını korumanın en etkili yoludur. Günlük olarak yürüyüş yaparak kemiklerinizi güçlendirebilir ve daha dayanıklı hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca kemik erimesi, buna bağlı olarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilen kalça ve omurga problemlerinin önüne geçebilirsiniz. Çünkü yürüyüş, kemik metabolizmasını olumlu yönde etkiler ve kasları güçlendirir.

 

2. Kas sağlığı

Düzenli yürüyüş yapmak kemiklerinizi güçlendirdiği gibi kas gelişiminizi de destekler. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrıların önüne geçer ve kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur ve eklem sağlığını korur.

 

3. Kalp damar hastalıkları

Araştırmalar düzenli yürüyüş yapmanın kalp hastalığı, kalp krizi ve buna bağlı ölüm riskini ciddi şekilde azalttığını göstermektedir. Yürüyüş ile birlikte kandaki kötü kolesterol seviyesi düşmekte ve iyi huylu kolesterol seviyesi de yükselmektedir. Bu da kalp sağlığı açısından oldukça olumlu bir durumdur.

 

4. Diyabet

Hareketsiz yaşam, insülin direnci ve kilo artışının en büyük nedenlerindendir. Diyabet günümüzde en fazla yaşanan sağlık problemleri arasında yer alır ve kalp damar hastalıklarını da ciddi şekilde tetikler. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ise insülin direncini azaltarak fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur ve diyabet riskini azaltır.

 

5. Kanser türleri

Düzenli yürüyüş yapmanın meme ve kalın bağırsak kanseri riskini ciddi şekilde düşürdüğünü gösteren araştırmalar mevcuttur. Hatta yaşamı boyunca düzenli yürüyüş yapan kadınlarda meme riski yüzde 25 gibi ciddi bir oranda azalabilmektedir. Bu nedenle düzenli yürüyüş yaparak siz de daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

 

6. Zihin sağlığı

Düzenli yürüyüş yapmanın faydaları sadece fiziksel sağlıkla sınırlı değildir. Yürüyüş kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan mutluluk hormonlarının salınımını sağlar. Bu da daha dingin ve enerjik hissetmemize yardımcı olur. Yani daha sağlıklı bir zihin ve düşük depresyon riski için düzenli yürüyüş yapmak oldukça etkili bir yoldur.

 

7. Kilo kontrolü

Kilo kontrolü başta kemik sağlığı olmak üzere genel sağlık için oldukça önemli bir konudur. Düzenli yürüyüş yapmak, düzenli olarak kalori yakmak anlamına geldiği için sağlıklı bir beslenme tarzı ile birlikte kişinin ideal kilosuna ulaşmasına veya bunu korumasına yardımcı olacaktır. 

 

8. Enerji

Düzenli yürüyüş özellikle de açık havada yapılıyor ise dolaşım sistemi ve oksijen alımını düzenler. Bu sayede hücrelere oksijen daha etkin bir şekilde ulaşır ve bu da kendinizi daha canlı, daha enerjik hissetmenizi sağlar.

Önerilen Yazılar