Düzgün Bir Kahvaltının Iş Performansımıza Olan 5 Etkisi

Düzgün Bir Kahvaltının Iş Performansımıza Olan 5 Etkisi

Birçoğumuz sabahları uyandığımızda hızlıca hazırlanıp işe gitmek üzere yola koyuluyoruz. İş güç, yetişilmesi gereken toplantılar derken en fazla ihmal ettiğimiz öğün kahvaltı oluyor.

Oysa kahvaltı, birçok uzman tarafından günün en önemli öğünü olarak nitelendiriliyor. Çünkü kahvaltı, bizi güne hazırlayan öğün ve dolayısıyla güne nasıl başlayacağımızı, enerjimizi belirliyor. Ayrıca uzmanlar düzenli kahvaltı eden kişilerin daha başarılı olduğunu, etmeyenlerin ise konsantrasyon problemleri yaşayabileceğini söylüyor. Peki düzgün bir kahvaltının iş performansımıza ne gibi etkileri var? İşte güne kahvaltıyla başladığınızda yaşayacağınız o etkilerden bazıları!

 

Performansını arttırıyor

Güne başlarken kahvaltı etmemek veya bu öğünü iş yerine giderken aldığımız poğaça, börek gibi hamur işi gıdalarla geçiştirmek; sağlıksız bir şekilde beslenmemize neden oluyor. Bu türden besinler normalde almamız gerekenden daha fazla kalori almamıza neden olabiliyor. Ayrıca bu şekilde beslenmek yorgunluk, halsizlik gibi belirtileri de ortaya çıkartabiliyor. Oysa düzgün bir kahvaltı ile sağlıklı enerji alıyor; çalışırken bitkin hissetmek yerine daha zinde hissediyoruz. Bu da doğal olarak iş performansımızı olumlu yönde etkiliyor.

 

Konsantrasyonu geliştiriyor

Sabahları vücudumuzda stres hormonu olarak bilinen kortizol salgılanıyor. Bu saatlerde kahvaltı yapılmadığında ise kortizol maksimum seviyelere ulaşıyor. Kortizolun yükselmesi stres ve yağlanmayı beraberinde getiriyor. Oysa düzenli kahvaltı etmek kortizolu ve dolayısıyla stresi dengeliyor. Sağlıklı bir kahvaltı ile stres ve kan şekerinin dengelenmesi; beynin daha iyi konsantre olmasını sağlıyor. Sonuçta kişi işleri üzerinde daha iyi bir konsantrasyon ile çalışabiliyor.

 

Üretkenliği arttırıyor

Gece boyunca zaten beslenmediğimiz için güne belirli bir açlık seviyesi ile başlıyoruz. Üzerine bir de kahvaltı etmediğimizde bu açlık süresi 12-14 saate kadar ulaşabiliyor. Bedenin ihtiyacı olan yakıtı alamaması ise kişinin üretkenliğini ve performansını olumsuz yönde etkiliyor. Oysa güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak kişinin zihninin açık, üretkenliğinin tam olmasını sağlıyor. Bu da iş yerinde tam bir performans anlamına geliyor.

 

Verimli çalışmayı sağlıyor

Kahvaltı alışkanlığı olan kişiler iş yerinde daha verimli bir şekilde çalışabiliyorlar. Bunun sebebi sağlıklı bir öğün ile bedenlerinin ihtiyacı olan vitamin, mineral gibi yararlı maddeleri alıyor olmaları. Güne kahvaltı ile başlamayan kişilerde ise konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, bitkinlik gibi problemler ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kahvaltı yapanlar, yapmayanlara kıyasla daha başarılı ve verimli bir şekilde çalışabiliyorlar.

 

Hafızayı güçlendiriyor

Düzgün bir kahvaltı, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm yakıtı alması demek. Beynimizin tam anlamıyla çalışabilmesi içinse sağlıklı beslenme ilk sıralarda geliyor. Dolayısıyla kahvaltı yaparak güne başladığımızda belleğimiz daha berrak ve zinde bir şekilde çalışabiliyor. Bu sayede hafıza ve bellek problemleri kolaylıkla ortadan kalkabiliyor.

Önerilen Yazılar