Gebelikte Psikolojimize Iyi Gelecek 7 Aktivite Önerisi

Gebelikte Psikolojimize Iyi Gelecek 7 Aktivite Önerisi

Anne adaylarının vücutlarında, hamilelik döneminde bir takım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hormonal değişiklikler fiziksel ve psikolojik bazı değişimleri de beraberinde getirir. Bu değişimler anne adayının olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olabilir. İşte bu süreçte anne adayları birçok farklı aktiviteyle kendilerini daha iyi hissedebilirler.

Anne adaylarının vücutlarında, hamilelik döneminde bir takım hormonal değişiklikler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hormonal değişiklikler fiziksel ve psikolojik bazı değişimleri de beraberinde getirir. Bu değişimler anne adayının olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olabilir. İşte bu süreçte anne adayları birçok farklı aktiviteyle kendilerini daha iyi hissedebilirler. İşte gebelikte anne adaylarının psikolojilerine iyi gelebilecek 7 aktivite önerisi.

 

Gün içinde kısa yürüyüşler

Anne adaylarının doktor onayıyla hamilelik dönemlerinde orta şiddette egzersiz yapmaları oldukça önemlidir. Bu egzersiz türlerinden bir tanesi ise yürüyüştür. Çalışan anne adayları akşam, çalışmayan anne adayları ise günün herhangi bir saatinde yürüyebilirler. Hamilelik döneminde yapılan yürüyüş hem ruha hem bedene iyi gelmektedir. Yürüyüş ile kondisyon yükselir, kolesterol ve kilo sorunları önlenir.

 

Yüzün

Anne adayları için önerilen aktivitelerden bir diğeri ise yüzmedir. Hamilelik döneminde yüzme bel ve sırt ağrıları için oldukça faydalıdır. Tabii ki güneşten korunmak gerekir ve yüksek seviye hareketlerden kaçınılmalıdır. Ve yüzülecek yerin hijyenik olduğundan emin olunmalıdır.

 

Çiçek yetiştirin

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikleri dengelemek için zevk alınan şeylerle uğraşmak önemlidir. Sizi psikolojik olarak iyi hissettirecek bir aktivite de çiçek yetiştirmek olabilir. Çiçek yetiştirmek ruhunuzu besler ve göz zevkinizi artırır. Ayrıca yetiştirdiğiniz her çiçek stresinizi alır ve evinize huzur getirir.

 

Pilates veya yoga yapın

Birçok anne adayı hamilelik döneminde pilates ve yoga yapmayı seviyor. İki türün de hamileler için muhteşem faydaları bulunuyor. Yoga huzuru bulmanızı sağlıyor, zihni güçlü tutuyor ve bedeninizi doğuma hazırlıyor. Bunların yanı sıra stresinizi azaltıyor, bel ve sırt ağrılarınızı dindiriyor. Pilates de benzer etkilere sahip. Her iki türde de kaslarınız aktif bir şekilde çalışıyor ve kişi psikolojik olarak dengeleniyor. Tabii ki her iki türü de yapmadan önce doktor onayını almak oldukça önemli.

 

Hamile günlüğü tutun

İşte hamilelikte kişiyi iyi hissettirebilecek başka bir aktivite! Hamilelik günlüğünün size birçok açıdan faydası dokunmaktadır. Birincisi mutluluklar paylaştıkça çoğalır. Yazacağınız güzel şeyleri yıllar sonra açıp okumak hem sizin hem eşinizin hem de evladınızın ve nice kişilerin yüzünü gülümsetecektir. İkincisi ise hamilelik günlüğünüzü bu durum için kullanmayarak, yaşadığınız zor deneyimler için kullanmanız kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Hamilelik fotoğrafı çektirin

Hem çektirirken hem de yıllar sonra bakarken yüzünüzü gülümsetecek, iyi hissettirecek bir başka öneri hamile fotoğrafı çektirmektir. Aylık profesyonel bir fotoğrafçının desteğini alarak yapacağınız çekimlerle muhteşem bir hamilelik albümü oluşturabilirsiniz. İsterseniz aynı açılardan konsept bir albüm bile oluşturabilirsiniz.

 

Gebelik kurslarına katılın

Hamilelikte hormonal durumların yarattığı psikolojik sorunlara ek olarak bilgi eksikliği üzerinizde baskı yaratabilir. Bu durumlarda doğuma hazırlık ve anne- babalığa hazırlık kurslarına, gebelik okullarına giderek gebelik hakkında yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni şeyler ile bir şeyler öğrenmenin mutluluğunu yaşayabilir, hamilelik stresini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Önerilen Yazılar