Günümüz Yetişkinlerinin Sorunu Hareketsizlik Ve Korunma Yöntemleri

Günümüz Yetişkinlerinin Sorunu Hareketsizlik Ve Korunma Yöntemleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hareketsizlik önemli bir tehdit halini aldı. Çünkü teknolojik gelişmeler günlük yaşamımızı kolaylaştırırken insan doğasının bazı kurallarını baştan şekillendirdi.

Mesela insan vücudu hareket etmek için dizayn edilmişken arabalarla uzun mesafelere kısa sürelerde ulaştık. Veya bir şeyler almak için markete gitmedik ama internetten sipariş verdik. Ya da tüm gün boyunca bilgisayar, telefon veya tablet ile ilgilendik. İnsan doğasının bazı ana kurallarını değiştirmeye çalışırken de bir doğa kanunu olarak bazı sağlık sorunları peşimizi bırakmadı. Mesela postürümüz bozuldu, disk, bağ ve eklemlerde dengesiz yüklenme yaşandı, akciğer kapasitemiz azaldı, damar ve sinirlerimiz yavaş yavaş bloke oldu, bacaklarda zayıf kan dolaşımı yaşadık, aklımızı tam toparlayamadık ve zihin bulanıklığı yaşadık. Yani kısacası hareketsizlik tüm sağlığımızı yavaş yavaş elimizden almaya başladı. Peki günümüz yetişkinlerinin sorunlarından bir tanesi olarak hareketsizlik için ne yapmalıyız ve nasıl korunmalıyız? İşte hareketsizlik için mutlaka yapılması gerekenler:

Hareketsiz kalmaktan korunmanın en önemli adımlarından bir tanesi spor yapmaktır. Spor yaparak kalp rahatsızlığı riski azalır, fiziksel performans gelişir, yaşam kalitesi artar, oksijen kapasitesi artar, kalp ve damar dolaşımı gelişir ve daha birçok fayda sağlanır. Bununla birlikte hareketsizliğin verdiği zararlardan bir tanesi olan postür bozulmasının önüne geçilir. Sporun tüm faydalarını göz önünde bulundurduğumuz zaman bir yaşam alışkanlığı halini alması lüksten çok gereklilik olarak gözümüze çarpmaktadır.

Sporu yaşamınıza dahil ettiniz; peki hareketsiz kaldığınız ofis saatleri ne olacak? İşte burada da önümüze oldukça önemli iki durum çıkıyor. Birincisi hareketi yaşamınıza dahil etmeniz, ikincisi masa başında hareket edebilmeniz. Peki neyden bahsediyoruz? Öncelikli olarak yaşamınıza hareketi dahil etmenizden başlayalım. Hareketi hayatınıza şu şekilde dahil edebilirsiniz: Arabanızı bir durak geriye park ederek ofise yürüyerek gelebilirsiniz veya o gün hiç araba kullanamayarak toplu taşımayı tercih edebilirsiniz. Ya da ofisinize geldiğiniz zaman asansörü değil merdivenleri tercih edebilirsiniz. Siz bu adımları önemsiz gibi görebilirsiniz fakat hareketsiz kaldığınız zamanları hatırlayın! İşte bu şekilde hareketi hayatınıza dahil etmeniz, hareketsizliğin getirdiği zararları önlemenize yardımcı olacaktır. Diğer bir yandan en fazla hareketsiz kaldığınız zamanlar masa başında geçirdiğiniz zamanlardır. Masa başında esneme, germe ve masa başı egzersizleri yapmanız hareketsiz kalmanızın önündeki büyük engellerdir. Bunlar dışında ofis ortamında her 40 dakikada bir kısa molalar vererek yürüyüş yapabilir ve öğle yemeklerini masanıza söylemeyerek dışarıda yiyebilirsiniz.

Önerilen Yazılar