Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Süresi Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Süresi Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik sürecinin belirli evreleri vardır ve her evre farklı belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu süreç içerisinde kadınların vücudunda hamilelik ile ilgili ipuçları veren bazı değişiklikler meydana gelir.

Regl döneminin gecikmesi bu ipuçlarından ilki olsa da bunun dışında birçok belirti daha hamileliği haber veriyor olabilir.

Hamilelik belirtilerine yer vermeden önce bu belirtilerin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini de belirtmek gerekir. En yaygın rastlanan hamilelik belirtileri yorgunluk, mide bulantısı, halsizlik, iştah kaybı, kanama olarak sıralanabilir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken şey, hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği ve bazı kadınlarda iştah kaybına neden olurken bazılarında iştah artışına neden olabileceğidir.

Ortaya çıkan hamilelik belirtilerinden sonra hamileliği tespit etmenin en basit yolu hamilelik testidir. Ancak bu testler de zamanla yanılabildiği için kan testi yaptırmak kişiye kesin sonucu söyleyecek şeydir. Regl dönemindeki gecikmenin ardından kişinin yaşaması muhtemel ilk belirti halsizliktir. Hamilelik döneminde değişen hormonal denge metabolizmanın yükünün artmasına neden olur. Bu da kişide normalden daha fazla uyku ihtiyacı yaratır.

Hamilelik belirtilerinden bir diğeri ise göğüslerde büyüme, hassasiyet ve ağrıdır. Göğüs hassasiyetine mide bulantısı ve kusma da eşlik edebilir. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler sabah bulantılarına ve kokulara karşı hassasiyet oluşumuna neden olabilir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra iştahsızlık, iştah artışı ve sık idrara çıkma isteği de belirgin hamilelik belirtilerindendir. Bu belirtileri kişi günlük yaşamında çabucak fark edebileceği için daha yol gösterici olduğu söylenebilir.

 

Hamilelik süresi nasıl hesaplanır?

Hamilelik belirtilerini açıkladıktan sonra dilerseniz bir de hamilelik süresi nasıl hesaplanır sorusunu yanıtlayalım. Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren onları bekleyen süreçle alakalı tüm detayları bilmek isterler. Bunun yolu ise hamilelik süresini hesaplamaktan geçer. Anne adayları ne kadar süredir hamile olduklarını öğrenerek bebeklerinin gelişimi hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirler.

Hamilelik süresini, yani bebeğin kaç haftalık olduğunu hesaplamak için gebeliğin kesin tarihi tam olarak bilinmediğinden anne adayının son adet döneminin ilk günü baz alınır. Hamilelik süresi tahmini olarak son adet tarihinin ilk gününden itibaren 40 haftadır. Ancak elbette bu kesin bir hesaplama değildir.

Hamilelik süresi hesaplaması konusunda doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şu şekildedir:

  • 4-5 haftalık gebelikler 1 aylıktır.
  • 8-9 hafta sona erdiğinde 2 ay sona ermiştir.
  • 12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir.
  • 16-17 hafta bittiğinde 4 ay bitmiştir.
  • 20-21 hafta sona erdiğinde 5 ay bitmiştir.
  • 24-25 hafta sona erdiğinde 6 ay bitmiştir.
  • 28-29 hafta sona erdiğinde 7 ay bitmiştir.
  • 32-33 hafta sona erdiğinde 8 ay bitmiştir.
  • 36 hafta sona erdiğinde 9 ay bitmiştir ve artık son ay içerisine girilmiştir.
  • 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 günlük hamilelik süreci sona ermiş olur.

Hamilelik dönemi normalde 40 hafta olarak kabul edilir. Çünkü doğumların büyük bir kısmı 38 ile 40 hafta arasında gerçekleşir. Bazı durumlarda anne adayının doğumu gecikebilir ve bebek 41. haftanın içerisinde dünyaya gelebilir. Bütün bunların hesaplanmasında ise son adet döneminin ilk günü dikkate alınır.

Önerilen Yazılar