Hamilelikte Ne Tür Alışkanlıklarımızdan Uzak Durmalıyız?

Hamilelikte Ne Tür Alışkanlıklarımızdan Uzak Durmalıyız?

Anne adaylarının gebelik dönemini sağlıklı, kaliteli ve konforlu bir şekilde geçirebilmesi için bazı alışkanlıklardan uzak durması gerekiyor. Zararlı alışkanlıkları sonlandırmak, yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek ve fiziksel aktivite yapmak gibi adımlar hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşıyor.

Anne adaylarının gebelik dönemini sağlıklı, kaliteli ve konforlu bir şekilde geçirebilmesi için bazı alışkanlıklardan uzak durması gerekiyor. Zararlı alışkanlıkları sonlandırmak, yeterli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek ve fiziksel aktivite yapmak gibi adımlar hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşıyor. Peki hamilelikte ne tür alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor?  İşte cevapları:

 

Hamilelik döneminde uzak durulması gereken alışkanlıklar nelerdir?

İşte hamilelik döneminde uzak durulması gereken alışkanlıklar:

 • Spor: Eğer hamilelik öncesine kadar devam ettirilen bir spor alışkanlığı var ise ve bu spor alışkanlığı hamilelikte de devam ettirilmek isteniyorsa spor türünün hamilelik için uygun olup olmadığı mutlaka öğrenilmelidir. Spor hamilelikte önerilmektedir fakat yapılan spor doktor tarafından onaylanmalıdır. Atlama, zıplama, tırmanış ve at binme gibi egzersiz ve spor türleri hamilelik için uygun olmayabilir. Bunların yanı sıra hamilelik öncesinde ağır antrenman programları uygulanıyorsa, program hamileliğe uygun bir şekilde tekrar düzenlenmelidir.
 • Hareketsizlik: Hamilelik öncesinde hareketsiz bir yaşam sürdürülüyorsa bu durum mutlaka değiştirilmelidir. Hareket etmek kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır. Bu durum bebek için oldukça önemlidir.
 • Sigara: Hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır ve sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Hamilelikte sigara içmek kan akışını yavaşlattığı gibi bebekte gelişme bozukluğuna neden olabilir.
 • Alkol: Hamilelik esnasında alkol tüketiminin bebekte zihinsel ve fiziksel hasarlara sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden anne adayları gebelik esnasında ve sonrasında alkolden uzak durmalıdır.
 • İlaç Kullanımı: Anne adayları özellikle ilk üç ayda doktor önerisi dışında ilaç kullanmamaya özen göstermelidirler. Bilinçsiz ilaç kullanımı dönüşü olmayan şeylere neden olabilir.
 • Beslenme Alışkanlıkları: Gebelik döneminde beslenme alışkanlıkları hem bebek hem anne sağlığı için önemlidir. Örneğin hamilelik döneminde kabızlık sıkça görülen bir problemdir. Bu tarz problemlerin yaşanmaması için beslenme alışkanlıkları gebeliğe göre tekrardan düzenlenmelidir. Beslenme düzeninde lifli gıdalara yer verilmelidir. Gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan, aşırı baharatlı yiyeceklerden, kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Hamam ve Sauna: Hamam ve sauna gibi alışkanlıklar vücut sıcaklığını artırması yüzünden hamilelik döneminde sakıncalı olabilmektedir.
 • Kafein: Kafein uyarıcıdır. Uyarıcı etkiler ise hamilelik sırasında kan basıncının veya kalp atış hızının artmasına neden olabilir. Bu durum da hem anne adayını hem de bebeği negatif yönde etkileyebilir.
 • Kozmetik Ürünler: Hamilelik döneminde değiştirilmesi gereken zararlı alışkanlıklardan bir tanesi de cilt bakım ürünleri ve saç bakım ürünleri gibi kozmetik ürünlerin kullanımıdır. Bazı kozmetik ürünler bebek gelişimine olumsuz yönde etki edebilmektedir. Bu tarz kozmetik ürünler kullanılacaksa içeriği mutlaka çok iyi bir şekilde incelenmelidir. Eğer küçük de olsa bir risk görülüyorsa kullanılmamalıdır.
 • Elektronik Cihaz Kullanımı: Hamilelikte dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise elektronik cihazların kullanımıdır. Bilgisayar, telefon gibi cihazların radyasyon yaydığı unutulmamalıdır.
 • Temizlik Ürünleri: Temizlik ürünlerinde bulunan kimyasalların bebeği etkileyebileceği unutulmamalıdır. Hamilelik döneminde bu kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Çay: Bazı bitki çaylarının erken doğum riski oluşturulabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden her bitki çayı tüketilmemelidir. Tüketilecek bitki çayı mutlaka doktor tarafından onaylanmalıdır.

Önerilen Yazılar