Kemik Sağlığı Için Kilo Kontrolünün Önemi

Kemik Sağlığı Için Kilo Kontrolünün Önemi

Aşırı kilolu olmak tek başına kozmetik bir problem değildir. Aşırı kilolu olmak birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

Fazla kilolar; koroner kalp hastalığı, diyabet, eklem ağrıları, yorgunluk, solunum rahatsızlıkları, metabolik sendrom, deri sorunları, karaciğer problemleri gibi birçok probleme neden olabilir. Tüm bu zararlara ek olarak kemik ve eklem sağlığımız bozulur. Bu durum yaşam kalitemizi önemli ölçüde etkiler. İşte kemik sağlığı için kilo kontrolünün önemi.

 

Aşırı kilonun kemik ve eklemlere etkisi 

Kemiklerimiz vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Kemik ile iç organlar korunur, vücudun hareket edebilmesi sağlanır, hücre ve organlar için oldukça önemli olan kalsiyum depolanır. Ayrıca kemik iliğinde kan ve kemik hücreleri üretilir. Kemik sağlığımız için yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmemiz oldukça önemlidir. D, K ve A vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko gibi mineraller ile kemik sağlığımız desteklenir. Bu doğrultuda kemikler için çeşitli, yeterli ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bu beslenme yerine tek yönlü, aşırı ve sağlıksız beslenmek ise kemik sağlığını iki nedenden dolayı olumsuz yönde etkileyecektir. Öncelikli olarak besin değeri yüksek beslenememek kemiğin mevcudiyeti için bir sorundur. Diğer bir yandan sağlıksız beslenmenin bir sonucu olarak aşırı kilo almak, kemik ve eklemlerimizde olan gereksiz baskıyı artıracaktır. Bu durum kemiklerin güç kaybetmesine, yapılarının bozulmasına, kireçlenmesine ve erimesine neden olacaktır.

Kemiklerimizin taşıyabileceği belli bir yük bulunmaktadır. Bu yükün üzerine çıkmamak oldukça önemlidir. Örneğin 10 kiloluk bir ağırlık taşırken, yorulduğumuz zaman bu ağırlığı bırakabiliriz. Fakat fazla kilolar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu durumun farkında olarak doğru beslenme alışkanlığı ve egzersiz bir yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir. Uzun süre kilolu kalmak; özellikle kalça eklemlerinde, dizde ve ayak bileklerinde erken aşınmaya ve kireçlenmeye neden olacaktır. Yani eklem ve kemik sağlığı zarar görecektir.

Sağlıklı kemiklere sahip olmak için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Beslenme düzeni kemiklerin besin değerini karşılayacak şekilde ve kilomuzu artırmayacak

şekilde düzenlenmelidir. Diğer bir yandan egzersiz yapılarak kilo kontrolü sağlanmalı; kemik ve eklem sağlığı önemsenmelidir. Egzersiz yapmanın ‘’direkt’’ olarak kilo vermekten ziyade daha etkin faydaları bulunmaktadır.

Egzersiz yapmanın bir başka faydası kas oluşumunu desteklemesidir. Vücudumuzdaki kas miktarının artması kemiklerde doğal baskının oluşmasını sağlayacaktır. Bu baskı kemik yoğunluğunu artıracaktır. Diğer bir yandan kas yoğunluğunun artması metabolizma hızımızı artırarak kilo kontrolü yapmamızı sağlayacaktır. Ayrıca araştırmalar hareketsiz bireylerde kemiklerin daha çok zayıflayacağını göstermektedir. 

Bu doğrultuda haftada 3- 4 kez 30 dakika 1 saat arası spor yapmaya özen gösterin. Yeterli, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenin. Kahve, sigara ve alkol tüketmemeye çalışın. Alkol ve kahvenin kemikler için yararlı olan vitamin ve minerallerin emilimlerini zorlaştırdıklarını ve vücuttan atılımlarını kolaylaştırdıklarını unutmayın. 

Önerilen Yazılar