Kemik Sağlığını Egzersiz Ile Nasıl Koruyabiliriz? Nasıl Egzersizler Uygulamalıyız?

Kemik Sağlığını Egzersiz Ile Nasıl Koruyabiliriz? Nasıl Egzersizler Uygulamalıyız?

Kemiklerimiz, vücudumuzu oluşturan dokuların en sert yapıya sahip olanlarıdır. Özellikle genç yaşlarda güçlü ve dayanıklı olan kemiklerimiz, ilerleyen yaş ile birlikte zayıflayabilir ve sağlamlıkları azalabilir. Elbette ilerleyen yaşın yanı sıra kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok çevresel faktör vardır.

Kemiklerimiz, vücudumuzu oluşturan dokuların en sert yapıya sahip olanlarıdır. Özellikle genç yaşlarda güçlü ve dayanıklı olan kemiklerimiz, ilerleyen yaş ile birlikte zayıflayabilir ve sağlamlıkları azalabilir. Elbette ilerleyen yaşın yanı sıra kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Tiroid ve paratiroid bezlerindeki hastalıklar, böbrek rahatsızlıkları, bilinçsiz ilaç kullanımı, yanlış egzersizler, obezite gibi faktörler kemik sağlığının bozulmasına neden olabilir. Peki, kemik sağlığını nasıl koruyabiliriz? Elbette sağlıklı beslenme ve egzersiz ile! Biz bu yazımızda kemik sağlığı için egzersiz yapmanın önemine ve kemik sağlığını geliştiren egzersizlere değineceğiz.

 

Kemik sağlığı için egzersizin önemi

Düzenli olarak egzersiz yapmak, kemik sağlığını korumanın en etkili yollarından biridir. Düzenli olarak yapılan koşu, yürüyüş, yüzme gibi egzersizler kemikleri güçlendirir ve daha dayanıklı hale gelmelerine yardımcı olur. Kemiklerimiz vücudumuzdaki en uyumlu dokulardandır. Bizim aktivitelerimizi takip eder ve buna göre bir yoğunluk oluştururlar. Hareketsiz bir yaşam sürdüğümüzde kemiklerimizin üzerindeki baskı azalır; bu da kemiklerimizin daha güçsüz olmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla kemiklerimizi güçlendirmek için mutlaka egzersiz yapmamız gerekmektedir. Kemiklerini güçlendiren en etkili egzersiz ise ağırlık antrenmanlarıdır. Çünkü ağırlık antrenmanları kasları geliştirir ve kemikleri baskıya maruz bırakarak dayanıklılığını arttırır. 

 

Kemikleri güçlendiren egzersizler

Düzenli egzersiz yapmak, kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte kemiklerin dayanıklılığı azalır; bu nedenle orta yaşlardan itibaren egzersiz yapmak daha önemli bir hal almaktadır. Haftada 3 ile 5 arası kuvvetlendirme egzersizleri yapmak, kemik kaybının önüne geçer ve kemik sağlığının ileriye dönük olarak korunmasına yardımcı olur. Peki, kemik sağlığını güçlendirmek için nasıl egzersizler yapmalıyız? İşte yaşa göre yapılması gereken kemik güçlendirme egzersizleri.

  • Genç yaşlarda yapılan egzersizler, kemik sağlığımızı ömür boyu korur. Dolayısıyla gençken yapılan düzenli egzersizin, kemik sağlığı için yapılan en kıymetli yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Çocukluk ve 20'li yaşların ortalarına kadar iskelet sistemi gelişmeye devam eder ve güçlü kemikler tam olarak bu dönemde inşa edilir. Bu nedenle 18 yaşına gelene dek haftada en az 3 gün orta yoğunlukta egzersiz yapmak, kemik sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Gençlik döneminde yapılacak yürüyüş, koşu gibi egzersizler ise kalça ve omurgayı güçlendirerek dengeyi ve kas gücünü geliştirir. Bu da ömür boyu güçlü kemiklere sahip olmak demektir.
  • Kemik sağlığı bakımından ileri yaşlarda yapılan egzersizler de büyük önem taşır. Kemik gelişiminin devam ettiği ve egzersiz ile desteklenebileceği 20'li yaşların ardından kemik kaybının yaşanacağı orta yaşlar gelmektedir. Özellikle 35 yaşından sonra egzersiz yapmak daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü bu dönemde kemik kaybı yaşanmaya başlar ve düzenli egzersiz bu kaybın önüne geçer. Bu nedenle bu yaşlarda kemik sağlığını korumak ve desteklemek için kaslar güçlendirilmeli ve daha dayanıklı hale getirilmelidir. 35 yaşından sonra yapılabilecek egzersizlere tempolu yürüyüş, spor bantları ile egzersiz, ağırlık antrenmanları, esneklik egzersizleri örnek verilebilir. Önemli olan yaşa ve sağlık durumuna uygun bir egzersiz biçimi tercih etmektir. 

Görüldüğü üzere kemik sağlığını korumak için her yaşta egzersiz yapmak gerekiyor. Hatta egzersiz bunun için bir gereklilik değil, alışkanlık olmalı. Kemik sağlığını korumanın en önemli yollarından biri düzenli egzersiz olsa da beslenmenin ve kalsiyum almanın da en az egzersiz kadar önemli olduğunu unutmayın! Kısacası sağlıklı kemikler için sağlıklı bir yaşam sürmek şart! 

Önerilen Yazılar