Kötü Beslenme Alışkanlığının Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Etkileri

Kötü Beslenme Alışkanlığının Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Etkileri

Vücudumuz zararlı organizmalarla savaşmak için bağışıklık sistemi gibi bir savunma mekanizmasına sahiptir.

Sağlıklı bir bağışık sistemi, kişinin hastalıklara karşı daha güçlü olmasını ve dolayısıyla kendisini iyi hissetmesini sağlar. Ancak bağışıklık sistemi bazı faktörlere bağlı olarak zayıflayabilir veya zarar görebilir. Bu faktörler arasında ise stres, zararlı madde alışkanlıkları, kötü beslenme, hareketsiz yaşam gibi maddeler yer almaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için bu faktörlerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Stres kontrolünü öğrenmek ve strese maruz kalmamak, hayata karşı pozitif bir bakış açısına sahip olmak, alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklar ile bağışıklık sistemi sağlığı desteklenmelidir.

 

Bağışıklık sistemi ve beslenme

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en önemli gerekçelerinden biri de sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Çünkü vücudumuz ihtiyacı olan yararlı maddeleri, tükettiğimiz sağlıklı besinler yoluyla almaktadır. Aksi takdirde bu maddelerden mahrum kalacak ve fonksiyonlarını eksiksiz şekilde yerine getiremeyecektir. Bu durum, bağışıklık sistemi sağlığının da zayıflamasına neden olabilir. Dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık için sağlıklı beslenme olmazsa olmazdır.

Kötü beslenme alışkanlıkları, bağışıklık sistemi sağlığını tehdit edebilir dedik. Peki ama kötü beslenme ne demektir? Tek tip ve besin çeşitliliğinden mahrum beslenme, yeteri kadar su tüketmeme, yağlı ve hamur işi gıdalarla sık beslenme, fast food yiyecekler tüketme, alkol ve sigara tüketimi gibi alışkanlıkların tamamı "kötü beslenme"yi ifade etmektedir. Tüm bunlar vücudumuzu serbest radikallere karşı daha savunmasız bir hale getirebilirler. Bu nedenle tüm bunlardan uzak durarak sağlıklı bir beslenme programı benimsemek gerekmektedir.

 

Bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için benimsememiz gereken sağlıklı beslenme alışkanlıkları kısaca şu maddeler altında toplanabilir:

  • Öğün atlamayın. Özellikle kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayın. Kahvaltıda yumurta, peynir, süt gibi protein kaynaklarının yanında C vitamini bakımından zengin maydanoz, biber gibi besinleri tüketmeye de özen gösterin.
  • Taze meyve ve sebzeler bakımından zengin beslenin. Bu sayede güçlü bir bağışıklık için olmazsa olmaz vitamin ve mineralleri, posa ihtiyacını karşılamış olursunuz.
  • Lifli besinleri beslenmenize dahil edin. Sağlıklı bir bağırsak ve güçlü bir bağışıklık sistemi için lifli- posalı besinler son derece önemlidir. Bu nedenle kuru baklagiller, tam tahıllı besinler, sebze ve meyveler bakımından zengin beslenin.
  • Omega-3 yağı içeren besinleri beslenmenize dahil edin. Somon, sardalye, uskumru gibi balık türleri; ceviz, badem, kuş üzümü gibi kuruyemişler ve yeşil yapraklı sebzeler bu sağlıklı yağ açısından zengin besinlerdir.
  • Yeteri kadar su tüketin. Günde 2- 2,5 litre su içmek sağlıklı bir bağışıklığın olmazsa olmazıdır.
  • Yumurta, turunçgiller, yoğurt, ceviz, soğan, sarımsak, brokoli, havuç, ıspanak gibi demir bakımından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

Önerilen Yazılar