Magnezyum Almanın Kemik Sağlığımıza Olan 5 Faydası

Magnezyum Almanın Kemik Sağlığımıza Olan 5 Faydası

İskelet sistemimiz vücudumuzun hareket etmesini ve taşınmasını sağlayan sistemdir. Bu sisteminin sağlıklı olabilmesi hareket edebilmemiz ve genel sağlığımız için büyük öneme sahiptir.

Bu doğrultuda düzenli ve yeterli bir şekilde beslenmeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Kemik sağlığı için vitamin ve mineral açısından beslenmek de oldukça önemlidir. Örneğin magnezyum kemik sağlığı için önem taşıyan minerallerden bir tanesidir. Magnezyum bir çeşit mineraldir. Ve bu mineral insan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Magnezyum birçok açıdan insan vücuduna katkı sağlar. Magnezyum; hücre bölünmesinde yer alır, dişlerin korunmasına katkı sağlar, kemiklerin korunmasını destekler, protein sentezine katkıda bulunur, kas fonksiyonlarına katkıda bulunur, enerji oluşum metabolizmasında görev alır, elektrolit dengesini sağlar, yorgun ve bitkin hissedilmesini engeller. Magnezyum eksikliği doğrultusunda ise; kalp hastalıkları, anksiyete, panik atak, depresyon, astım, kabızlık, diyabet, uykusuzluk, hipertansiyon, sinir problemleri ve osteoporoz gibi belirtiler görülebilir. Bu yüzden magnezyum açısından yeterli bir şekilde beslenmek büyük öneme sahiptir. Magnezyum vücutta üretilmediği için magnezyum kaynaklı gıdalar tüketilebilir. Bitter çikolata, avokado, bazı kuruyemişler, baklagiller, tofu, bazı tohumlar, tam tahıllar, muz, ve yapraklı yeşillikler magnezyum kaynakları arasındadır. İşte magnezyum almanın kemik sağlığımıza olan 5 faydası.

 

Magnezyumun kemik sağlığımız faydaları nelerdir?

İşte magnezyumun kemik sağlığımız için olan bazı faydaları:

  • Kemik sağlığımız için kalsiyumun önemi büyüktür. Fakat kalsiyumun vücudumuz tarafından etkin bir şekilde işlenebilmesi için magnezyuma ihtiyaç vardır. Diğer bir yandan aşırı kalsiyum alımı da magnezyumu bloke edebilir. Yani işin özü bu iki madde birlikte çalışır. Magnezyum vasıtasıyla yeterince işlenen kalsiyum kemik sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Vücuttaki kalsiyumun %99'unun diş ve kemiklerde bulunduğu düşündüğümüz zaman ise magnezyum yardımıyla sağlıklı bir şekilde işlenen kalsiyum doğru kemik yoğunluğunu oluşturur.
  • Diğer bir yandan magnezyum yardımıyla kalsiyumun yeterli bir şekilde alınması vücuttaki kas kasılma mekanizmaların da kuvvetlenmesi anlamını taşır. Kalp kası yeterince kasılır, kan pompalanması ve sportif performans artar. Artan sportif performans ise kas kuvvetlenmesini tetikler. Kuvvetlenen kaslar kemik yoğunluğunu da beraberinde getirir.
  • Vücutta bulunan magnezyumun %60'a kadar yakını kemiklerde bulunmaktadır. Bu yüzden kemik sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Magnezyum dolaylı olarak kalsiyum üzerinden kaslara etki ettiği gibi direkt olarak da etki etmektedir. Örneğin magnezyum egzersizlerde de görev almaktadır. Örneğin vücudumuz egzersiz esnasında magnezyuma ihtiyaç duyar. Magnezyum ile birlikte kaslara glukoz taşınır. Bu sayede egzersiz esnasında şiddetli ağrılar yaşanmaz ve kas gelişimi desteklenir. Artan sportif performans ise kemik sağlığı için oldukça önemlidir.

 

Magnezyum eksikliği

Eğer vücudunuzda magnezyum eksikliği olduğunu düşünüyorsanız bilinçsiz bir şekilde takviye kullanmamalısınız. Magnezyum fazlalığı vücut ısısında değişiklik, uyku isteği, ishal gibi belirtilere neden olabilir. Magnezyum eksikliği mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir. Ve yine aynı doğrultuda doktor tarafından takviye tavsiye edilmelidir.

Önerilen Yazılar