Menopoz Döneminde Kemik Sağlığımız Için Ne Tür Egzersizler Yapmalıyız?

Menopoz Döneminde Kemik Sağlığımız Için Ne Tür Egzersizler Yapmalıyız?

Kadınlarda doğurganlık özelliğinin kaybolduğu, genelde 48-55 yaşları arasında gerçekleşen dönem menopoz dönemi olarak adlandırılmaktadır.

Menopoz döneminde kadınların vücudunda çeşitli hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler, farklı sistemlerde istenmeyen etkilere neden olabilir. İşte menopoz döneminin istenmeyen etkilerinden biri de kemik sağlığı problemleridir.

Kemik gelişimi, bebeklik döneminde başlar ve ergenlik döneminde en yüksek hızına ulaşır. Kemik gelişimi için kalsiyum minerali ile bağlantılı olan kemik yoğunluğu çok önemlidir. Kemik yoğunluğu 30'lu yaşlara dek maksimum seviyelere ulaşır. 30'lu yaşlardan sonra ise kemik sağlığını destekleyen sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsenmezse, kemik kaybı hızı artabilir.

Menopoz dönemi, vücuttaki kemik kaybının en fazla yaşandığı dönem olarak bilinmektedir. Bu nedenle menopozda kemik sağlığına zarar verecek alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Sağlıklı beslenme alışkanlığının yanı sıra egzersiz de menopozda kemik sağlığını desteklemenin etkili yöntemlerindendir. Peki, bu dönemde ne tür egzersizler yapılmalıdır? İşte menopoz döneminde kemik sağlığını desteklemek için yapabileceğiniz bazı egzersiz türleri.

 

Yürüyüş

Düzenli yürüyüş, her mevsimde yapabileceğiniz en maliyetsiz egzersiz türlerinden biridir. Düzenli yürüyüş yapmak kas ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur; yağ yakımını hızlandırarak kilo kontrolü sağlar. Bu etkileri de kemik sağlığı için son derece önemlidir.

 

Yüzme

Yüzme, vücuttaki tüm kasları etkili şekilde çalıştıran ve omurga sağlığı için de son derece faydalı olan bir egzersiz türüdür. Düzenli yüzme ile kas ve kemik gelişimi desteklenebilir, hareketsiz yaşam ve menopoz kaynaklı eklem ağrıları ortadan kaldırılabilir.

 

Bisiklet

Bisiklet de tüm kas gruplarını etkili şekilde çalıştıran egzersizler arasında yer alır. Üstelik son derece keyifli bir aktivitedir. İster dışarıda ister spor salonunda bisiklet sürerek kilo kontrolü ve egzersizin kemik sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

 

Pilates

Pilates, 21. yüzyılın en etkili egzersiz türleri arasında gösterilmektedir. Her yaştan insana uygulatılabilmesi ve vücuda sağladığı faydalar nedeniyle sıkça tercih edilen bu egzersiz türü, menopoz döneminde de rahatlıkla yapılabilir. Bu sayede kas gelişimi ve kemik sağlığı desteklenir, zihinsel sağlık geliştirilebilir.


Koşu

Hafif hızla koşu da menopoz döneminde yapılabilecek egzersizlerdendir. Bu sayede hem kaslar etkili şekilde çalıştırılır hem de yağ yakımı hızlandırılarak kilo kaybı sağlanabilir. Elbette genel sağlığın koşu yapmaya izin veriyor olması, bu spor türünü tercih ederken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Ağırlık antrenmanları

Ağırlık antrenmanları kas ve kemik gelişimini destekler, dayanıklılığı arttırır, yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Elbette menopoz döneminde ağırlık antrenmanları, kişiyi zorlamayacak şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde kemik sağlığı zarar görebilir, çeşitli sakatlıklar ortaya çıkabilir.

Menopoz döneminde düzenli egzersiz yapmanın, başta kemik sağlığı olmak üzere genel sağlık üzerinde sayısız faydası vardır. Ancak egzersiz seçimi yaparken mutlaka uzman görüşü almak ve bedensel özellikleri göz önünde bulundurmak gerekir. Siz de bu dönemde sağlığınızı riske atmamak için egzersiz önerisini mutlaka doktorunuzdan almanız gerektiğini unutmayın.

Önerilen Yazılar