Mevsimsel Gripten Korunmak Için Almamız Gereken Önlemler Nelerdir?

Mevsimsel Gripten Korunmak Için Almamız Gereken Önlemler Nelerdir?

Grip, özellikle mevsim geçişlerinde daha sık görülen bir hastalıktır. Bunun sebebi ise mevsim geçişlerinde yaşanan ani sıcaklık değişimleri ve değişen beslenme alışkanlıklarına vücudumuzun hızlıca adapte olamamasıdır.

Oysa bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinerek mevsimsel gripten korunmak mümkündür. Bu yazımızda mevsim geçişlerinde gripten korunmak için almanız gereken bazı önlemlere yer vereceğiz. İşte acilen edinmeniz gereken o sağlıklı alışkanlıklar!

 

1. Yeteri kadar uyuyun

Gripten korunmak için bağışıklık sistemi sağlığını zayıflatacak durumlardan uzak durmak gerekir. İşte bunlardan biri de yeteri kadar uyumamaktır. Günde en az yedi saat uyku, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır. Bunun için günde en az yedi saat uyumaya özen göstermeli ve uykunuzu sessiz ve konforlu alanlarda gerçekleştirmelisiniz.

 

2. Kaliteli protein ve sebze tüketin

Sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller, genel sağlığımızı geliştirmek için çok önemlidir. Bu nedenle mevsim geçişlerinde taze sebze tüketimine; bunun yanı sıra kaliteli protein tüketimine özen göstermek gerekir. Böylesine sağlıklı bir şekilde beslenerek; rafine şeker, işlenmiş gıdalar gibi zararlı besinlerden uzak durarak hastalıklardan rahatlıkla korunulabilir.

 

3. Kişisel hijyeninize özen gösterin

Gripten korunmak için alınabilecek önlemlerden biri de hijyene gereken önemi vermektir. Bunun için kapalı ortamların sıkça havalandırılması, oda ısısının ne çok fazla ne de az olması, klimaların bakımının düzenli olarak yapılması, kullanılan yüzeylerin sıkça temizlenmesi, ellerin sık sık su ve sabun ile yıkanması gerekmektedir.

 

4. Dinlenmeye zaman ayırın

Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlardan birisi de yeteri kadar dinlenmemek ve aşırı yorulmaktır. Bu nedenle mevsim geçişlerinde dinlenmeye de ayrıca zaman ayırılmalıdır. Yorgunluk, bağışıklık sistemimizin zamanla yavaşlamasına ve grip gibi hastalıklara daha kolay yakalanmamıza sebep olmaktadır.

 

5. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak başta fiziksel sağlığımız olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle siz de gripten korunmak için egzersizi hayatınıza dahil edebilir, açık havada yürüyüş yaparak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

 

6. Bağışıklık sistemi dostu besinler tüketin

Zencefil, sarımsak, kekik, soğan gibi besinlerin bağışıklık sistemini desteklediği bilinmektedir. Bunların yanı sıra dost bakteriler olarak bilinen probiyotikler bakımından zengin yiyecekler de (ev yapımı turşu, yoğurt, kefir, kombu çayı vb.) bağışıklık sistemini destekleyici etkiye sahiptir. Siz de beslenmenize bu besinleri dahil ederek mevsim geçişlerinde gripten korunabilirsiniz.
 

7. Bol sıvı tüketin

Vücudumuzun işlevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Bunun için günde 2 - 2,5 litre arasında su tüketmek ve su bakımından zengin besinler tüketmek gerekir. Siz de yeteri kadar su içerek, bitki çayları ve su içeren sebzeler tüketerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Önerilen Yazılar