Mucize Bitki Zerdeçal'ın Bilmediğimiz 8 Faydası

Mucize Bitki Zerdeçal'ın Bilmediğimiz 8 Faydası

Zerdeçal, Hint mutfağının sevilen karışımı körinin temel baharatıdır. Bu şifalı bitki hastalıklarla savaşmada son derece etkili olup genel sağlığımız üzerinde de sayısız faydaya sahiptir.

Yapılan birçok araştırma zerdeçalın içerisinde yer alan kürkümin bileşeni sayesinde sağlığa sayısız faydası olduğunu söylemektedir. Zerdeçal aynı zamanda oldukça güvenli bir gıdadır. Çünkü yan etkileri çok azdır ve bunlar genelde oldukça hafif yan etkilerdir. Aslen Asya ve Orta Amerika'da yetişen uzun bir bitki olan zerdeçalın aktarlarda gördüğümüz hali ise bu bitkinin köklerinden elde edilmektedir. Peki mucize bitki zerdeçalın sağlığımıza olan faydaları nelerdir? İşte bilmediğiniz o faydalar!

 

İltihap önleyici özelliğe sahiptir

Zerdeçalın faydalarından biri de iltihaplanmayı kontrol edebilme yeteneğidir. Bunun sebebi yine içerisindeki kürkümin isimli bileşendir. İltihaplanmanın pek çok önemli hastalığa neden olabildiği düşünüldüğünde, zerdeçalın bu faydasının değeri daha iyi anlaşılabilir.

 

Ağrı kesici etkisi olabilir

Zerdeçal, içeriğindeki kürkümin bileşeni ile iltihap önleyici ve ağrı kesici özelliğe sahiptir. Romatizmal eklem iltihabı hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, düzenli zerdeçal özü tüketiminin ağrıları azaltmada oldukça etkili olabildiğini ortaya koymuştur.

 

Cilt sağlığı için faydalıdır

Zerdeçal, zengin içeriği ile cildin parlaklığını arttırır, yaraların iyileşmesini hızlandırır, sivilce ve lekeleri azaltır, sedef hastalığını kontrol altına alabilir. İltihap önleyici ve antioksidan özellikleri, zerdeçalın pek çok cilt hastalığının tedavisinde etkili olmasını sağlamaktadır.

 

Depresyon belirtilerini azaltabilir

Kesin olarak kanıtlanmış olmasa da pek çok araştırma zerdeçalın faydalarından birinin depresyon etkilerini azaltmak olabileceğini söylemektedir. Öyle ki Pytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir araştırma, Prozac ile birlikte kürkümin kullanan depresyon hastalarında daha fazla ilerleme kaydedildiğini ortaya koymuştur.

 

Kanser önleyici özelliği vardır

Zerdeçalın kürkümin bileşeninin kansere karşı etkileri olduğu bilinmektedir. Kürkümin kanser hücrelerini öldürebilmekte ve büyümelerini engelleyebilmektedir. En etkili olduğu bilinen kanser türleri ise meme kanseri, bağırsak kanseri, mide kanseri ve cilt kanseri olarak sayılabilir.

 

Diyabete iyi gelir

Kürkümin bileşeninin, insülin direncini azaltmada ve diyabeti geriletmede son derece etkili olduğu bilinmektedir. 

 

Kolesterol seviyelerini düzenler

Kalp hastalıklarının nedenlerinden biri de yüksek kan şekeridir. Diyabet, damarlarda stres yaratarak damarların zarar görmesine neden olmaktadır. Atardamarların zarar görmesi sonucunda ise kolesterol, zarar gören bölgeleri onarmak için plak oluşturmaya başlar; bu da kötü kolesterolün artmasına sebep olur. Zerdeçalın içerisinde kürküminin ise yüksek kolesterol tedavisinde son derece etkili olduğu gözlemlenmiştir.

 

Diğer faydaları

Zerdeçalın diğer faydaları ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Zerdeçal nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  • Solunum rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Kemik erimesinin durdurulmasında etkilidir.
  • Bağışıklık sistemi sağlığını destekler.
  • Midenin asit oranını dengeleyerek hazmı kolaylaştırır.
  • Karaciğer yağlanmasına iyi gelir.
  • Toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Şişkinlik ve gaz problemlerinin giderilmesinde etkilidir. 

Önerilen Yazılar