Odaklanma Becerisini Geliştirmek Isteyenlere Öneriler

Odaklanma Becerisini Geliştirmek Isteyenlere Öneriler

İşte, okulda, sokakta, sporda ya da konsantrasyon gerektiren bir yerdeyken odağınız kaybolabilir. Bu odak kaybı, kısa veya uzun dönemli olabilir.

İşte, okulda, sokakta, sporda ya da konsantrasyon gerektiren bir yerdeyken odağınız kaybolabilir. Bu odak kaybı, kısa veya uzun dönemli olabilir. 

 

Odağınızı kazanmak için size birkaç ipucu verelim. 

Düşüncelere daldığınızı fark ettiğinizde durun ve tekrar odaklanın. Neyi düşündüğünüzü, niye düşündüğünüzü düşünmekle zaman kaybetmeyin. Düşünmemeye çalışmayın. Yalnızca durup kaldığınız yere dönün.

“At gözlüğü” taktığınızı düşünün ve yalnızca bir şeyle ilgilenin. İlginiz dağılırsa durup tekrar aynı noktaya dönün.

“Kaygılarım var diyenlerden misiniz?”

Kaygılarınıza gün içinde 15 dakikalık özel zamanlar ayırın. Günde bir veya birkaç kez daha önceden sizin belirlediğiniz zamanlarda kaygılarınızı serbest bırakın. Onları yoğun bir şekilde düşünün. Yapmanız gereken şeyler varsa not edin. Süre dolunca da kaygılanmayı bırakıp hoşunuza giden bir şeyle ilgilenin. Gün içinde kaygılandığınızda bu kaygıları bir sonraki kaygı zamanına erteleyin. Gerekirse ertelemeden önce unutmamak için not alın.

 

Mola vermek iyidir. 

Çalışırken belirli aralıklarla mola vermeyi unutmayın. Ancak bu molaların çok uzun ya da çok kısa olmamasına dikkat edin. Ders çalışma sürelerinin arasında başka şeyler yapın. Hoşlandığınız zihinsel ve özellikle fiziksel faaliyetlere zaman ayırın. Odaklanmanız gereken şeyi neden yapıyor olduğunuzu kendinize hatırlatın. Amaç ve hedefleriniz net olsun. Çalışma saatlerinizi artırdıkça, hedeflerinize ulaştıkça kendinizi ödüllendirin.

Dinlerken, çalışırken, öğrenirken aktif olun. Kendinize sorular sorun, grafikler, özetler yapın. Pasif bir şekilde dinleyip, okuyup bunların aklınızda kalmasını beklemeyin.

Bir iş sırasında konsantrasyonunuz mu bozuldu?

Ayağa kalkıp biraz yürüyün, derin nefes alın, odayı havalandırın ve tekrar işinizin başına dönün.

Referans: http://www.bilgi.edu.tr/site_media/uploads/files/2011/05/16/brosur-konsantre-olamiyorum.pdf

Önerilen Yazılar