Odaklanma Sorunu Yaşayan Kişilerin Hayatını Kolaylaştıracak Beslenme Önerileri

Odaklanma Sorunu Yaşayan Kişilerin Hayatını Kolaylaştıracak Beslenme Önerileri

Odaklanma sorunu, yalnızca çocukları değil yetişkinleri de etkileyebilen önemli bir problemdir. Özellikle günümüzün dijital dünyası, tek bir şeye yönelerek konsantre olmayı neredeyse imkânsız kılmaktadır. Bu problemi yaşayan kişiler aynı anda birden fazla işi yapabilseler de odaklanma zorluğunun kişilerin hayatlarında yaratabileceği zorluklar daha fazladır.

Odaklanma sorunu, yalnızca çocukları değil yetişkinleri de etkileyebilen önemli bir problemdir. Özellikle günümüzün dijital dünyası, tek bir şeye yönelerek konsantre olmayı neredeyse imkânsız kılmaktadır. Bu problemi yaşayan kişiler aynı anda birden fazla işi yapabilseler de odaklanma zorluğunun kişilerin hayatlarında yaratabileceği zorluklar daha fazladır. Odaklanma sorunu, kişinin yaşamında yaratabileceği zorlukların yanı sıra zihinsel süreçleri de olumsuz etkiler ve hatta IQ seviyesinin düşmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu problemi ortadan kaldırmak için uygulanabilecek yöntemler denenmeli ve gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bu bilgiler bir kenara dursun; başta sağlıklı beslenme olmak üzere bazı yiyeceklerin konsantrasyon; yani odaklanma yeteneğini arttırdığı bilinmektedir. Eğer siz de odaklanmakta zorluk çektiğinizi düşünüyorsanız beslenmenizde yapacağınız bazı değişiklikler, bu problemi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. İşte odaklanma sorunu yaşayan kişilerin hayatını kolaylaştıracak bazı beslenme önerileri.

 

Aç kalmayın!

Dengeli beslenme sadece fiziksel sağlığımızı değil zihinsel sağlığımızı da etkiler. Çok fazla acıktığınızda herhangi bir şeye odaklanmanın ne kadar zor olduğunu şöyle bir düşünecek olursanız; bu söylediğimize hak verebilirsiniz! Bu nedenle gün içerisinde kendinizi çok fazla aç bırakmamalı ve 3 ana- 3 ara öğün şeklinde beslenmeye özen göstermelisiniz. Unutmayın; açlık konsantrasyonu yok eder! Odaklanma sorununuzun en büyük nedeni belki de yeteri kadar beslenmiyor olmanızdır.

 

Karbonhidrat tüketimini sınırlandırın!

Rafine edilmiş yani işlenmiş karbonhidratlar, kan şekeri dengenizle oynadığı için bu besinleri fazla tükettiğinizde halsizlik, uyku hali, ağırlık gibi şikayetler yaşayabilirsiniz. Eğer siz de bu belirtileri yaşadığınızı; yani karbonhidratlara karşı hassas olduğunuzu düşünüyorsanız karbonhidrat tüketimini sınırlandırmanın zamanı gelmiş demektir. Çok fazla karbonhidrat tüketmek yerine başta ekmek olmak üzere işlenmiş karbonhidratları beslenmenizden uzaklaştırabilir; bunun yerine daha fazla protein ve sebze tüketebilirsiniz.

 

Şekerden uzak durun!

Rafine şeker tüketildiği anda kişiye enerji verse de bir süre sonra insanı fiziksel ve zihinsel olarak yorgunluk içerisine sokabilir. Çünkü tıpkı rafine karbonhidrat tüketiminde olduğu gibi kan şekeri dengesinde ani yükselmelere ve düşüşlere sebebiyet verir. Oysa odaklanma sorununu ortadan kaldırmak için sizin ihtiyacınız olan şey zinde bir zihindir. Bu nedenle gün içinde enerjiye ihtiyaç duyduğunuz anlarda rafine şeker tüketmek yerine, kan şekerinde ani değişimlere neden olmayacak ve doğal şeker içeren besinlerden (meyveler, kuruyemişler gibi) yararlanabilirsiniz.

 

B vitaminleri alın!

B vitaminleri hafıza ve konsantrasyonu güçlendirirken zihinde oluşabilecek hasarların da engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca eksikliği durumunda dikkat dağınıklığı, hafıza problemleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle beslenmenize B vitamini içeren besinleri eklemeyi unutmayın! Siz de odaklanma sorununu ortadan kaldırmak için fındık, ceviz, fasulye, bezelye, süt, yeşil yapraklı sebzeler, avokado, yağsız et gibi B vitamini içeren gıdalar tüketebilirsiniz.

 

Demir içeren besinleri ihmal etmeyin!

Demir eksikliğinin belirgin sonuçlarından biri hafıza ve konsantrasyon problemleridir. Bu nedenle odaklanma problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız demir oranınızı kontrol ettirebilirsiniz. Demir eksikliğine karşı ise deniz ürünleri, brokoli gibi demir bakımından zengin yiyecekler tüketebilir veya doktorunuzun önerisi ile demir içeren takviyeler kullanabilirsiniz.

 

Omega-3 önemli!

Araştırmalar, Omega-3 zengini olan balık yağının, çocuklardaki öğrenme bozukluğu, egzama ve iletişim problemleri gibi durumlarda olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Çünkü Omega-3 yağ asidinin hafıza ve konsantrasyonu geliştirme özelliği vardır. Bu nedenle siz de beslenme bu faydalı yağı eklemek için düzenli olarak balık tüketerek odaklanma yeteneğinizi arttırabilirsiniz.

Önerilen Yazılar