Sadece Odaklanma Sorunu Yaşayan Kişilerin Bileceği 7 Durum

Sadece Odaklanma Sorunu Yaşayan Kişilerin Bileceği 7 Durum

Beynimiz zihin dağıtan şeylere karşı fazla duyarlıdır. Özellikle bugünün dijital dünyası, tek bir konuya yönelerek konsantre olmayı neredeyse imkânsız bir hale getirmektedir. Odaklanma sorunu, aynı anda birden fazla işi yapabilmeyi mümkün kılsa da bu sorun aslında beynimizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Beynimiz zihin dağıtan şeylere karşı fazla duyarlıdır. Özellikle bugünün dijital dünyası, tek bir konuya yönelerek konsantre olmayı neredeyse imkânsız bir hale getirmektedir. Odaklanma sorunu, aynı anda birden fazla işi yapabilmeyi mümkün kılsa da bu sorun aslında beynimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Odaklanma sorununun zihinsel süreçleri olumsuz etkilediğini ve IQ seviyesinin düşmesine sebep olduğunu gösteren çarpıcı araştırmalar bulunmaktadır. Odaklanma problemi, beyne olan olumsuz etkilerinin yanı sıra kişilerin günlük yaşamında da çeşitli sıkıntılara sebebiyet verebilir. İşte sadece odaklanma sorunu yaşayan kişilerin bileceği ve onların hislerine tercüman olacak 7 durum.

 

1. Mesai arkadaşlarınız, çalışmanızın önündeki en büyük engellerdir...

Birçok insan iş ortamını birden fazla kişiyle paylaşmak durumundadır. Her insan bu durumdan rahatsız olmasa da odaklanma problemi olan kişiler için ortamdaki insanlar çalışmanın önündeki en büyük engeller olabilir. Yan masanızdaki arkadaşınızın telefonuyla uğraşması veya karşınızdaki arkadaşınızın diğeriyle bir konu hakkında konuşuyor olması... Tüm bunlar sizde "Sussalar da işe başlasam" serzenişi yaratabilir.

 

2. Siz çalışırken dünya yerinden oynasa duymazsınız...

Odaklanma sorunu olan kişiler bir işe odaklanmakta zorluk çekseler de bunu başardıkları anda çevreyle tüm bağları kopar. Dolayısıyla o sırada çevrede ne olup bitiyor, birisi onlara mı sesleniyor; bunlarla ilgili hiçbir bilgileri yoktur. Bu insanlar, çevrelerinde kendilerine seslenmek için çırpınan insanlar görmeye son derece alışıktır.

 

3. Bir işe odaklanmak için anlatılamaz derecede çaba gösterirsiniz...

Sabah işe geldiniz... Mesai arkadaşlarınızla selamlaştınız, çayınızı aldınız ve işe başlamaya hazırsınız. Daha doğrusu bu süreç sizin dışınızdakiler için bu şekilde işliyor. İşiniz önünüzde ama aklınız o günün haberlerinde, Instagram paylaşımlarında... Ve tüm bunları neredeyse aynı anda yapıyorsunuz. Bir de diğerlerine bakın, herkes çoktan işine başladı bile! 

 

4. İşe başlamak için o kadar fazla zaman kaybedersiniz ki zamanında yetiştirme şansınız neredeyse yoktur...

Yukarıda da tarif ettiğimiz gibi odaklanma problemi yaşayan insanlar için bir işe başlamak ciddi zaman alabilir. Bu da planlanan işlerin hiçbir şekilde vaktinde yetişmemesi demektir. Üstelik bu zaman kaybı sadece iş yaşamında değil özel yaşamda da çeşitli olumsuzluklara sebep olabilir...

 

5. Aynı anda birden fazla iş yapabilirsiniz ama bu durum önemli detayları gözden kaçırmanıza sebep olur... 

Aynı anda birden fazla iş yapabilmek avantajlı bir durum gibi görülebilir. Ama odaklanma problemi yaşayan kişiler bunun avantajdan çok dezavantaj getirdiğini gayet iyi bilirler. Çünkü birden fazla işi aynı anda yaparken küçük detaylar çoğunlukla gözden kaçırılır. Bu da daha büyük problemleri beraberinde getirir. 

 

6. Çalışmanız gereken zamanlarda cep telefonunuz en iyi arkadaşınız olur...

Odaklanma problemi olan kişiler bir işe başlamaya çalıştıklarında, sürekli onu erteler ve çevrelerindeki gereksiz detaylarla vakit kaybederler. Bunlardan en önemlisi de cep telefonudur. İşleri önlerinde, telefonları ellerinde geçen uzun saatler, odaklanma sorunu yaşayan kişilerin çok sık yaşadıkları bir sahnedir.

 

7. Zihniniz genelde durumla alakasız düşüncelerle doludur...

Odaklanma sorunu yaşayan insanların zihinleri genelde oldukça kalabalıktır ve zihinlerinde asla durumla alakalı düşünceler yer almaz. Mesela bir iş yaparken akılları sevdikleri dizinin dünkü bölümünde veya bambaşka bir şeyde olabilir. Veya bir insanı dinlerken aslında yapacakları işleri düşünüyor olabilirler. Bundan her ne kadar memnun olmasalar da ne yazık ki engellemelerinin bir yolu yoktur...

Önerilen Yazılar