Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi Için Kişisel Hijyenin Önemi

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sistemi Için Kişisel Hijyenin Önemi

Bağışıklık sistemi, bir diğer adıyla immün sistem, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, zararlı hücreleri tanıyıp yok eden, vücudu yabancı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir.

En düz haliyle, bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan savunma mekanizmamızdır. Bu nedenle sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için bizler için hayati önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için benimsenmesi gereken çeşitli sağlıklı yaşam alışkanlıkları vardır (Sağlıklı ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz vb.). Bunlardan biri de kişisel hijyendir. Bu yazımızda bağışıklık sistemi için kişisel hijyenin önemi konusunu ele alacağız. Ancak bundan önce bağışıklık sistemine daha yakından bakalım.

 

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemini, yukarıda kısaca tanımladık. Bu tanımı daha iyi anlayabilmek için bağışıklık sisteminin ne yaptığına değinmek gerekir. Bağışıklık sistemi, vücuda girmeye çalışan maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı bulduklarını yok eder. İşleyişi o kadar kusursuzdur ki protein ve aminoasit gibi birbirine çok benzeyen yapıları bile ayırt edebilir. Vücudumuz, hastalıklara karşı bu savunma sistemi ile donatılmıştır. Bu sayede çoğu zaman kendi kendini iyileştirebilir.

Bağışıklık sistemimiz hastalığa yol açabilecek bir madde ile uyarıldığında, sistem hemen harekete geçer. Yabancı madde ile karşılaşıldığı anda belirli hücreler onu yok etmek için savaşmaya başlar. Sistem eğer daha önce o madde ile karşılaşmışsa onu tanır ve ondan kurtulmak için çok daha hızlı bir şekilde tepki verebilir.

Bağışıklık sisteminin işleyişinin en basit örneği vücudumuzun karşılaştığı mikroplara karşı antikor oluşturarak onlarla savaşmasıdır. Aynı mikropla ikinci kez karşılaştığımızda antikorlar, bizi hastalanmaktan korurlar. Yani, antikor vücudumuza giren yabancı maddelere karşı savunma hücrelerinin verdiği yanıttır.

Görüldüğü üzere bizi koruyan bu sistem, son derece karmaşık ve kusursuzdur. Bağışıklık sistemi her ne kadar kusursuz olsa da bazı etmenlere bağlı olarak zayıflayabilir, zarar görebilir. Bu durumda vücudumuz hastalıklara karşı daha açık bir hale gelecektir. Bu nedenle bağışıklık sistemi sağlığı, genel sağlığımız için çok ama çok önemlidir.

 

Bağışıklık sistemi ve kişisel hijyenin önemi

Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gerekliliklerinden biri de kişisel hijyenin sağlanmasıdır. Virüsler ve mikroplar vücudumuza girmek için fırsat kollarlar. Bunu yapabilecekleri en iyi yöntem ise ellerimiz yoluyladır. Bu nedenle özellikle ellerimizi sık sık yıkamamız, yeterli sıklıkta duş almamız son derece önemlidir. Kişisel hijyen, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kazanmamız gereken basit bir alışkanlıktır. İyi bir kişisel hijyen, mikropları dışarıda tutmanıza yardımcı olur. Peki kişisel hijyen nasıl sağlanır? İşte kişisel hijyeniniz için yapmanız gerekenler:

  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice kurutun, unutmayın; mikroplar ıslak yüzeylerde daha kolay gelişebilirler.
  • Her gün ılık su ile duş alın.
  • Islak ve nemli havlular yerine kuru havlular kullanın.
  • Dişlerinizi günde iki kez düzenli olarak fırçalayın ve diş fırçanızı 3 ay gibi düzenli aralıklarla değiştirin.
  • Ağız ve diş temizliği için gargara kullanabilirsiniz.
  • Hapşırırken veya öksürürken ağzınızı elinizle kapatın. Ardından ellerinizi mutlaka yıkayın.

Önerilen Yazılar