Sibirya Ginsengi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sibirya Ginsengi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng oldukça popüler bir bitkidir. Ve 5.000 yıllık bir geçmişe dayanmaktadır. Ginseng sınıfına üye 11 bitki bulunmaktadır. Amerikan ve Asya ginsengleri bu ginsengler arasında en bilinenleridir. Fakat aynı familyaya üye olsalar da aynı bitkiler değillerdir.

Bu yüzden etkilerinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Ayrı bir familyaya üye olan Sibirya ginsengi ise oldukça fazla bilinmektedir. Bu yüzden birçok kişi Sibirya ginsengi nedir, Sibirya ginsengini kimler kullanabilir ve Sibirya ginsenginin faydaları nelerdir gibi aramalar yapmaktadır. Çin tıbbında oldukça önemli bir yere sahip olan bu bitki hakkında merak edilenler için yazımızı okumaya devam edin.

 

Sibirya ginsengi nedir?

Sibirya ginsengi, Çin tıbbında sıkça kullanılan bir bitkidir. Bitki yüzyıllar boyunca Rusya ve Çin'de birçok tedavide kullanılmıştır. Tıptaki ismi ise ''Eleutherococcus senticosus'' ve ''Acanthopanax senticosus'' şeklinde geçmektedir. Sibirya ginsengi bitkisinin faydalı kısımları kökleridir. Çalımsı şekilde ormanlarda grup olarak bulunan bu bitki genellikle Sibirya, Japonya, Çin ve Doğu Asya'da bulunmaktadır. Sibirya ginsengi tıpta geniş kullanıma sahiptir. Canlılık ve performans artışı sağlama, motivasyon ve hafıza kapasitesini artırma gibi birçok faydası bulunmaktadır. Sibirya ginsenginin faydalarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Sibirya ginsenginin faydaları nelerdir?

Sibirya ginsenginin faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Antienflamatuvar olarak kullanılabilir.
  • Sibirya ginsenginin kalp ve kan dolaşımında olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir.
  • Kişide performans artışı, yorgunluk azaltıcı ve canlılık verici etkiye sahiptir.
  • Sibirya ginsengi beyine daha fazla oksijenin iletilmesini desteklemesinden dolayı beynin çalışma fonksiyonlarını arttırabilmektedir.
  • Vücutta bulunan zararlı maddeleri ve mikropları öldürücü etkiye sahip olan hücrelerin artışını sağlayabilmektedir. Kan basıncını dengeleyici ve kan şekerini düşürücü etkiye sahiptir.
  • Radyasyonun giderilmesinde kullanılmaktadır.
  • Cinsel gücü artırdığı bilinmektedir.
  • Sibirya ginsengi eski zamanlarda sporcular için de kullanılmaktadır. Sibirya ginsengi kas hücrelerinin daha fazla oksijen almasını sağlayarak kişinin dayanıklılığını desteklemektedir.
  • Bağışıklık sistemini destekleyici olduğu bilinmektedir.

 

Sibirya ginsenginin faydaları

Sibirya ginsengi yüksek tansiyon ilaçlarının kullanım dozajını azaltıcı etkiye sahip olabilmektedir. Makrolid sınıfı antibiyotiklerle etkileşime girerek etkiyi artırabilmektedir. Bu yüzden bu ve bunun gibi olası durumlar için Sibirya ginsengi kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Önerilen Yazılar