Sıcak Havalarda Dikkat Eksikliği Yaşayanlara Hayat Kurtarıcı 8 Öneri

Sıcak Havalarda Dikkat Eksikliği Yaşayanlara Hayat Kurtarıcı 8 Öneri

Dikkat, tüm farkındalığı bir yere odaklamak anlamına gelmektedir. Odaklanılması gereken işe dikkatini verememe durumu ise dikkat eksikliği olarak tanımlanabilir.

Dikkat eksikliğinin pek çok farklı nedeni olabileceği gibi aşırı sıcakların da odaklanma zorluğuna neden olabildiği bilinmektedir. Eğer siz de aşırı sıcaklar nedeniyle dikkatinizi toplamakta zorlandığınızı düşünüyorsanız, değişen mevsim koşullarına bağlı dikkat problemi yaşıyor olabilirsiniz. Peki sıcak havalarda dikkat eksikliği probleminden kurtulmak için neler yapılabilir? İşte dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacak bazı öneriler!

 

1. Dengeli ve sağlıklı beslenin

Paketli ve şeker eklenmiş işlenmiş gıdalardan uzak durun. Şekerli gıdaların beynin işleyişini olumsuz etkilediği ve dikkat problemlerine zemin hazırlayabileceği bilinmektedir. Bu nedenle yaz aylarında dikkat eksikliği yaşamamak için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeye özen gösterin.

 

2. Düzenli egzersiz yapın

Egzersizin fiziksel sağlığımıza olduğu kadar zihinsel sağlığımıza faydası vardır. Sıcak havalarda daha az hareket eğiliminde olsak da aslında dikkatimizi ve zihin sağlığımızı destekleyecek şey egzersizi hayatımızdan çıkarmamaktır. Siz de dikkat eksikliği problemini hafifletmek için akşam saatlerinde düzenli yürüyüş yapabilir veya kapalı ortamlarda düzenli egzersiz yapabilirsiniz.

 

3. Kaliteli uyuyun

Sıcak havalarda uyku düzenimiz değişebilir veya sıcak nedeniyle uyku bölünmeleri yaşayarak uykusuz kalabiliriz. Uykusuzluk ise dikkati direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle yaz aylarında dikkat eksikliği yaşamamak için düzenli ve kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde zihnimiz dinlenerek yeni güne hazır hale gelebilir.

 

4. Doğada zaman geçirin

Her gün düzenli olarak bir doğa parkında kendinizi ve doğayı dinleyin. Böyle bir ortamda meditasyon yaparak zihninizi dinlendirin. Doğada zaman geçirmenin zihinsel sağlık üzerinde kanıtlanmış pek çok faydası vardır. Üstelik hayata kısa bir mola vermek de zihninizi dinlendirerek dikkatinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

 

5. Aynı anda birden fazla iş yapmaktan kaçının

Birçok insan aynı anda birden fazla iş yapabilmesiyle övünse de bu durum aslında dikkatin bölünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle dikkat eksikliğini tetiklememek için aynı anda yalnızca bir işe odaklanın ve o iş üzerinde yoğunlaşmayı deneyin.

 

6. Hobi edinin

Müzik aleti çalın veya resim yapın. Bedeni meşgul etmek, zevkle yapılan bir hobi edinmek, farkındalık ve dikkati arttırır. Bu nedenle sıcak havalarda hobilerinize zaman ayırmayı veya yeni hobiler edinmeyi unutmayın.

 

7. Ajanda tutun

Dikkat eksikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak için işlerinizi aklınızda tutmaktan kaçının. Bunun yerine bir ajanda edinin ve önemli işlerinizi ona not edin. Bu sayede hafızanız gereksiz bilgilerle dolmayacak ve dikkatiniz dağılmayacaktır.

 

8. Mola verin

Eğer dikkatinizi toplayamadığınızı düşünüyor ve bu sebeple işin başında saatler geçiriyorsanız molaya ihtiyacınız var demektir. Bazen önemli bir iş yapıyorken beyninizin durduğunu hissedebilirsiniz. Bu durumda çıkın ve işe ara verin. Moladan sonra dikkatinizi daha iyi toplamanız kaçınılmazdır.

Önerilen Yazılar