Sınava Hazırlanan Gençlerde Düzenli Uyku Ve Vitamin Alımının Önemi

Sınava Hazırlanan Gençlerde Düzenli Uyku Ve Vitamin Alımının Önemi

Sınava hazırlanan öğrencilerin birçoğunun beslenme ve yaşam alışkanlıklarında bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler çalışma düzeni veya stres doğrultusunda ortaya çıkabilir.

Sınavın getirdiği değişikliklerin en üst sıralarında ise uyku düzeninin bozulması veya beslenmeye gereken önem verilmemesi gelmektedir. Peki sınava hazırlanan bir öğrenci için vitamin alımı ve düzenli uyku ne anlam ifade eder? İşte sınava hazırlanan öğrenciler için uyku ve vitaminin alımının önemi.

 

Sınava hazırlanan öğrenciler için uykunun önemi

Sınava iyi hazırlanmak doğru yaşam alışkanlıklarına sahip olmayı da beraberinde getirir. Birçok öğrenci gerek stresten dolayı gerekse fazla çalışma isteğinden dolayı yeteri kadar uyumaz veya uyuyamaz. Uykuya gereken önemin verilmemesi ise sınava hazırlanan öğrenciyi birçok açıdan negatif yönde etkiler. Örneğin öğrenci daha fazla ders çalışmak isterken, yeteri kadar uyumayarak konsantrasyonunu ve üreticiliğini negatif yönde etkiler. Çünkü uyku ve dinlenme beyin fonksiyonları, algılama ve konsantrasyon için büyük önem taşır. Diğer bir yandan öğrenilenler uyku anında beyin tarafından işlenir. Yeteri kadar uyumamak kısa ve uzun süreli hafızanın iyi çalışmaması anlamını taşır. Beyinsel aktiviteler ile birlikte vücut sağlığı da oldukça önemli olan öğrencinin; uykusuzluk ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflar, vücudu yapım sürecine etkin bir şekilde giremez, stres seviyesi artar ve yaşam kalitesi düşer. Yani daha fazla ders çalışmak adına uyunmayan uykunun faydasından çok zararı vardır.

 

Sınava hazırlanan öğrenciler düzenli ve sağlıklı bir şekilde nasıl uyurlar?

İşte öğrencilerin sınava sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmeleri için uykuda dikkat etmesi gerekenler:

  • Öğrenciler günde ortalama olarak 7-8 saat civarı uyumalıdır.
  • Eğer öğrenci yaklaşan bir sınav nedeniyle yeteri kadar uyumadıysa, uyku borçlarını mutlaka ödemelidir.
  • Uykudan önce kahve tüketilmemelidir.
  • Yatmadan önce gazlı, baharatlı, yağlı ve aşırı ağır yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
  • Uyku 15- 23 derece arası serin, karanlık ve teknolojik cihazların olmadığı bir odada, temiz bir yatakta gerçekleşmelidir.
  • Yatak sadece uyumak için kullanılmalıdır.

 

Sınava hazırlanan öğrenciler için vitaminlerin önemi

Sınav dönemindeki öğrenciler için önemli olan bir başka etken ise beslenme düzenidir. Beslenme düzeni öğrencinin zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı olması için büyük önem taşır. Bu doğrultuda beslenme düzeni çeşitli, yeterli ve düzenli olmalıdır. Beslenmedeki çeşit ve yeterliliğin sağlandığı en önemli nokta ise vitamin ve mineral açısından zengin beslenmektir. Vitaminler vücudumuzun hastalıklarla mücadele edebilmesi ve düzgün bir şekilde işlev gösterebilmesi için var olan besin öğeleridir. Vücudumuz vitamin üretmediği için vitamin açısından zengin beslenmek veya doktor tavsiyesiyle vitamin takviyesi almak oldukça önemlidir. Vücudumuzun en sağlıklı şekilde çalışabilmesi için 13 adet vitamine ihtiyaç vardır. Bu 13 vitaminin suda eriyen ve yağda eriyen iki türevi bulunmaktadır. Suda çözünenler günlük alınması gerekirken, yağda çözünen vitaminler yağ hücrelerinde depolanarak emilmeleri için yağ gereklidir. Bağışıklığın ve zihinsel sağlığın oldukça önemli olduğu sınav döneminde, öğrencilerin vitamin açısından zengin beslenmeleri oldukça önemlidir.

Önerilen Yazılar