Soğuk Havalarda Zihinsel Açıdan Enerjiyle Dolmamıza Yardımcı Olacak 8 Öneri

Soğuk Havalarda Zihinsel Açıdan Enerjiyle Dolmamıza Yardımcı Olacak 8 Öneri

Soğuk havalar birçok insan için yalnızca yaza özlem duymak anlamına gelse de aslında kış mevsiminde havadan alınan temiz oksijen, yaza göre %30 daha fazladır. Yani soğuk havalarda kana daha fazla oksijen gider ve bu da insanın zihinsel aktivitesini arttırır.

Bilim adamları, aşırıya kaçmadan soğuk havaya maruz kalmanın mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini arttırdığını belirtmektedir. Peki soğuk havalar zihinsel açıdan bize fayda sağlarken; bizler zihinsel açıdan enerjiyle dolmamızı sağlamak için daha fazla neler yapabiliriz? İşte soğuk havalarda zihninize sağlık katacak bazı öneriler!

 

1. Doğada vakit geçirin

Soğuk havalarda iç mekânlar bizi soğuktan korusa da kendimize dışarı çıkacak zamanı ayırmadığımızda bu durum zihinsel açıdan olumsuz etkilenmemize sebep olabilir. Doğada vakit geçirmenin beynin olumsuz düşünceler üreten bölgesinin aktivitesini azalttığını gösteren birçok araştırma vardır. Dolayısıyla soğuk havalarda hasta olmayacak şekilde giyinerek doğada zaman geçirmek, zihnimizin enerjiyle dolmasını sağlayacaktır.

 

2. Egzersiz yapın

Egzersiz yapmanın zihinsel sağlık üzerinde sayısız faydası olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Soğuk havalarda genelde egzersiz yapmaya üşenme eğiliminde olsak da aslında yapılması gereken bunun tam tersidir. Bu nedenle soğuk havalarda da egzersize ara vermeyerek zihnimizin enerjiyle dolmasını sağlayabiliriz.

 

3. Meditasyona zaman ayırın

Meditasyon harika bir beyin aktivitesidir. Soğuk ve kapalı havalarda ruh halimiz ister istemez bundan olumsuz etkilenebilir. Oysa meditasyon yaparak bize zarar veren olumsuz düşüncelerden kurtulmamız mümkündür. Bilimsel çalışmalar meditasyonun, depresyon ve kaygı bozukluğu olan kişilerde sıklıkla görülen dikkat dağıtıcı düşüncelerle başa çıkılmasında oldukça yararlı olabileceğini göstermektedir.

 

4. Sağlıklı yiyecekler tüketin

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur! Bu çok bilinen atasözü aslında oldukça önemli bir bilgiyi desteklemektedir. Sağlıklı bir zihne sahip olmak için öncelikle sağlıklı bir bedene sahip olmak gerekmektedir. Bu nedenle soğuk havalarda zihinsel açıdan enerji dolmak için öncelikle bedeninize iyi bakmalı, yani ona iyi gelen sağlıklı yiyecekler tüketmelisiniz.

 

5. Düzenli uyuyun

Uyku hem bedenimizin hem de zihnimizin dinlenmek için kendine ayırdığı zamandır. Yetişkin bir insanın günde en az 7- 8 saat uyuması önerilmektedir. Uykusuzluk huzursuzluğa, dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilir. Bu nedenle zihninizi her zaman enerjik tutmak için uyku düzeninizi korumaya özen göstermelisiniz.

 

6. Rutini değiştirin

Beynimiz rutin işleri yaparken çaba harcamaz ve dolayısıyla bundan bir fayda elde etmez. Rutinin dışına çıkmak ise bilinci uyarır ve farkındalık düzeyimizi arttırır. Bu nedenle zihinsel gelişimimiz için arada rutinlerimizi değiştirerek beynimizi şaşırtmamızda fayda vardır. 

 

7. Gereksiz kimyasal kullanımından uzak durun

Sigara, alkol veya paketli gıdalarda bulunan sentetik bileşenler, sağlıklı bir zihinsel işleyiş için uzak durulması gereken şeylerdir. Çünkü zihnimiz ancak doğal ve sağlıklıyken en iyi şekilde çalışabilir. Bu nedenle zihnimizden enerji çalacak kimyasalların kullanımından kesinlikle uzak durmamız gerekir.

 

8. Yeni hobiler edinin

Soğuk havalarla geçen kış mevsimi, genelde hayatımızdaki hareketin azaldığı dönemlerdir. Oysa böyle dönemlerde yeni beceriler edinerek zihnimizi enerjik tutabiliriz. Bunun için yeni hobilere merak sarmak, yapılabilecek en iyi şeydir.

 

Önerilen Yazılar