Soğuk Havaların Beden Ve Zihin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

Soğuk Havaların Beden Ve Zihin Sağlığımız Üzerindeki Etkileri

İklim ve sıcaklığın beden ve zihin sağlığımız üzerinde direkt olarak etkileri vardır. Dolayısıyla düşük sıcaklıklarla geçen kış mevsiminde de bedenimiz ve zihnimiz bu durumdan çeşitli şekillerde etkilenmektedir.

Bu yazımızda bu etkileri farklı açılardan ele alacağız.

Kış mevsiminde soğuk havadan alınan temiz oksijenin, yaza göre %30 daha fazla olduğu bilinmektedir. Kana daha fazla oksijen gitmesi ise zihinsel aktivitenin artmasını sağlar. Bilim insanları, aşırıya kaçmadan soğuk havada bulunmanın mutluluk hormonu olarak bilinen serotonini arttırdığını belirtmektedir.

Soğuk havalarda vücudumuzdaki yağın ve kötü kolesterolün yakılması daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu da metabolizma hızının artması ve zayıflama sürecinin kolaylaşması anlamlarına gelmektedir.

Soğuk havanın insan vücuduna faydalı olduğu bir diğer alan ise cildimizdir. Soğuk hava yüzümüzdeki gözenekleri sıkılaştırır ve şişkinliği azaltır. Ayrıca araştırmalar, soğuk havanın ileri yaşlarda hissedilen eklem ağrılarını da hafiflettiğini söylemektedir.

Buraya kadar genelde soğuk havanın beden sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerinden söz ettik. Elbette soğuk havanın beden sağlığımıza "dolaylı" olarak bazı olumsuz etkileri de vardır. Düşük sıcaklıklarda kapalı alanların daha az havalandırılması, yeteri kadar kalın giysiler giyinmemek vb. gibi durumlar bağışıklık sistemi sağlığımızın zayıflamasına neden olarak bizi hastalıklara daha açık bir hale getirebilir. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi bunlar soğuk havaların beden sağlığımız üzerindeki dolaylı etkileridir.

Soğuk havaların zihinsel sağlığımız üzerindeki etkileri konusuna gelecek olursak; birkaç olumsuzluğa yer vermemiz mümkündür. Kötü hava koşulları, genelde kapalı alanlarda vakit geçirmemize ve güneşin iyileştirici etkisinden yararlanamamamıza sebebiyet verebilir. Bunun sonucu olarak da zihinsel olarak daha yorgun hissedebilir ve motivasyon kaybı yaşayabiliriz. Elbette tüm bu olumsuzluklardan bunları ortadan kaldıracak düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek gibi sağlıklı aktivitelere yönelerek sıyrılmak da mümkündür.

Soğuk havaların beden ve zihin sağlığımız üzerindeki çeşitli etkilerinden söz ettikten sonra bir de ani sıcaklık düşüşlerinin bizi nasıl etkilediğine bakalım. Sıcaklık değişiklikleri kişiden kişiye farklı etkilere sebep olsa da genel etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Depresyon
  • Endişe artışı, aşırı hassaslık ve sinirlilik
  • Olağan aktivitelere karşı ilgisizlik
  • Yorgunluk
  • Kas, baş ve eklem ağrıları
  • Uyku problemleri
  • İştah değişimleri

 

Tüm bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılabilmesi içinse yukarıda da bahsettiğimiz gibi düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, sosyal aktivitelere katılmak, yeni hobiler edinmek gibi çeşitli yöntemler uygulanabilir. Bu sayede hava değişimlerinin olumsuz etkileri en aza indirgenecek ve kişi beden ve zihin sağlığının gelişimine destek olacaktır.

Önerilen Yazılar