Uykusuzluk Ve Dikkat Eksikliği Ilişkisi... Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Uykusuzluk Ve Dikkat Eksikliği Ilişkisi... Ne Gibi Önlemler Alabiliriz?

Günümüzde birçok kişi dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı gibi problemlerle mücadele etmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesi ve büyük şehirlerde yaşıyor olmak, beraberinde çeşitli dikkat dağıtıcı unsurları da getirmektedir

Hal böyleyken kişilerin bir işe dikkatlerini tam anlamıyla verebilmeleri giderek daha zor bir hal almaktadır. Dikkat problemleri, sonuç olarak kişilerin yaşam kalitelerini düşürebilmekte ve özel yaşam, iş yaşamı gibi alanlarda olumsuzluklar yaşanmasına neden olabilmektedir.

Peki, dikkat eksikliği nedir? Dikkat eksikliği, belirtileri küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkan tanımlanmış bir bozukluk olarak ifade edilebilir. Çoğu zaman hiperaktivite ile birlikte görülür ve böyle durumlara dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu adı verilir. Dikkat eksikliğine çoğu zaman bir de uykusuzluk problemi eşlik edebilir. 

Dikkat eksikliği problemine sahip kişilerin uykuya dalmakta sorun yaşadığı ve gece boyunca sık sık uyandıkları bilinen bir gerçektir. Uykusunu iyi alamamış kişiler gergin, sabırsız ve verimsiz olabilmekte, duygularını kontrol etmekte zorluk çekebilmektedir. Uykusuzluk problemi, dikkat eksikliği ile birleştiğinde ise çoğunlukla gün içinde halsiz, enerjisiz hissedilebilir; hatta öğlen uykusu kaçınılmaz olabilir. 

Dikkat eksikliği problemine sahip kişilerin yaşadığı uykusuzluk problemi, aslında biyolojik kaynaklıdır. Çünkü çoğu insanda uyku ve dikkat, beynin aynı merkezinden yönetilir. Dolayısıyla dikkat eksikliği olan bir kişinin uyku problemleri de yaşaması son derece doğaldır. Ayrıca dikkat eksikliği tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar da uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabilmektedir. Peki, dikkat eksikliği ve uykusuzluk problemlerine karşı ne gibi önlemler alabiliriz? İşte bunun için yapabileceğiniz bazı öneriler:

  • Kafein tüketiminden uzak durun. Kafein, uyarıcı etkisi sebebiyle, gerginlikten kaynaklanan tepkinin artmasına katkıda bulunur. Ayrıca yarattığı uyarıcı etki de uykusuz gecelere sebebiyet verebilir.
  • Uyuyacağınız ve çalışacağınız odada gereken sessizliğin olduğundan emin olun. Böylece dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşmış olursunuz. Hatta rahatlamak için çeşitli rahatlatıcı müzikler dinleyerek uyumayı veya çalışmayı deneyebilirsiniz.
  • Düzenli egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapmanın sağlıklı bir uyku için son derece gerekli olduğu bilinmektedir. 
  • Yatmadan önce sıcak bir duş alın. Uyku genelde vücudun sıcaklık derecesinin düşmesi ile birlikte ortaya çıkar. Eğer sıcak bir duş aldıktan sonra serin bir odada yatarsanız daha hızlı uykuya geçebilirsiniz.
  • Uyku rutini belirleyin. Yemek saati, uyuma ve uyanma saatleri belirlemek vücudunuzun aynı zaman diliminde otomatik tepkiler vermesine sebep olur. Bu sayede her gün aynı saatte uykunuz gelecek ve uykusuzluk probleminden uzaklaşabileceksiniz.
  • Bir uzmanla görüşün. Eğer dikkat eksikliği tedavisi için ilaç kullanıyor ve uykusuzluk yaşadığınızı düşünüyorsanız bunu doktorunuza danışın ve daha erken saatlerde ilaç kullanıp kullanamayacağınızı sorun.

Sağlıksız ve dengesiz beslenmeye bağlı oluşan bazı vitamin eksiklikleri de odaklanma sorununa sebebiyet verebilmektedir (Örneğin B6 vitamini eksikliği). Bu nedenle doktor önerisi ile çeşitli testler yapılabilir ve eksiklikler tespit edilebilir. Ardından eksikliğin tespit edilmesiyle dikkat arttıran vitaminler kullanılabilir.

Önerilen Yazılar