Uzun Süren Toplantılarda Dikkatimizi Korumamızı Sağlayacak 7 Ipucu

Uzun Süren Toplantılarda Dikkatimizi Korumamızı Sağlayacak 7 Ipucu

Toplantılar iş hayatının gerekliliklerindendir. Fakat zamansızlıkları ve uzunluklarıyla günü bölebilirler.

Zamansız olan toplantılar işlerin aksamasına, uzun toplantılar ise dikkat ve konsantrasyonun düşmesine neden olurlar. Uzun toplantılardan önce hazırlık yapmak ve toplantı esnasında bazı alışkanlıklar edinmek uzun süre konsantrasyonunuzun bozulmamasını sağlayacaktır. İşte uzun süren toplantılarda dikkatinizi korumanızı sağlayacak ipuçları.

 

Toplantıya hazırlıklı gelin

Toplantıya hazırlıklı gelmek birçok açıdan büyük önem taşımaktadır. Toplantıya hazırlıklı geldiğiniz zaman konuya hâkim olursunuz. Konuya hâkim bir imaj çizmeniz dinlenmenizi, söylediğiniz şeylerin uygulanmasını ve etkinliğinizi arttıracaktır. Diğer bir yandan böyle bir hazırlık yapmanız toplantı esnasında dikkatinizin dağılması sonucunda oluşabilecek sorunların önüne geçecektir. Bu şekilde dikkatiniz dağılmaz, ne diyeceğinizi unutmazsınız, bir sonraki toplantıya konuşulacak konu kalmamış olur.

 

Toplantıya aç girmeyin

Toplantı öncesinde yapmanız gereken bir başka hazırlık ise toplantıya aç girmemektir. Her şeyden önce toplantıya aç bir şekilde girmeniz ruh halinizi etkileyecektir. Kan şekerinizin düşmesi dikkatsiz ve sinirli bir yapıya bürünmenize neden olacaktır. Anlama kabiliyetiniz ve iş verimliliğiniz düşecektir. Kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu yüzden toplantıdan önce sağlıklı ve yeterli beslendiğinizden emin olun. Yağlı, kızartılmış, işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın. Bu tarz besinler yorgun ve dikkatsiz hissetmenize neden olabilirler.

 

Yanınızda atıştırmalıklar bulundurun

Diyelim ki toplantı yapmanız gerekiyor ve toplantıya aç bir şekilde girdiniz; ne yapacaksınız? Bu durumda tam anlamıyla bir kurtarıcı olan sağlıklı atıştırmalıklardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede dikkatiniz dağılmayacak ve verimliliğiniz bir süre daha devam edecektir. Bu yüzden siz de kuru yemiş çeşitleri, meyve ve sebzeler, kuru meyveler gibi atıştırmalıkları yanınızda bulundurmayı unutmayın.

 

Telefon ile ilgilenmeyin

Günümüzde yoğun bilgi akışı bulunmaktadır. Baktığımız her yerde bir enformasyon yer alır. Tabelalar, sosyal medya mecraları, bilgisayar, telefon, televizyon ve dahası... Yani dikkatimizi dağıtacak onlarca etken vardır. Bu etkenler toplantılarda da peşimizi bırakmaz. Toplantının biraz uzaması dikkatimizin dağılması anlamını taşır. Toplantı esnasında dikkat dağıldığında ilk yönelilenler arasında ise telefon bulunmaktadır. Telefon adeta bir dikkat emicidir. Gelen bildirimleriniz, bakılması gereken mailler, sosyal medya mecraları ve dahası sizi içine çekebilir. Bu yüzden toplantı esnasında telefonunuzu sessize almaya özen gösterin.

 

Yanınızda bir defter bulundurun

Eğer yeterince tok değilseniz, toplantıya hazırlanamadıysanız ve dikkatiniz sürekli olarak başka bir tarafa kayıyorsa mutlaka ama mutlaka not alın. Not almak dikkat dağınıklığından doğacak unutkanlığın önünde büyük engeldir. Diğer bir yandan dikkatinizi not almaya vermeniz biraz da olsa toplantıdan kopmamanızı sağlayacaktır.

 

Nefes egzersizlerini öğrenin

Günümüzde birçok hastalık doğru nefes almamaktan kaynaklanmaktadır. Doğru nefes almamanın uzun süreli etkileri olabileceği gibi kısa süreli etkileri de bulunmaktadır. Doğru nefes almamak konsantrasyon ve odaklanma bozukluğuna yol açabilir. Günümüzde stres faktörü ve binlerce uyarıcı karşısında odaklanmamız gerekenlere yeterince dikkatimizi ve farkındalığımızı verememekteyiz. Toplantı dışında günlük 20 dakikalık nefes egzersizi yapmak olaylara daha dikkatli yaklaşmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte toplantı esnasında doğru nefes alıp verebilmek de konsantrasyonunuzu artıracaktır.

 

Gereksiz faaliyetlerden kaçının

Çevrenize bir bakın; dikkat eksikliği olan kişiler kıpır kıpırdır. Oturdukları yerde kollarını ve ellerini aşırı şekilde hareket ettirirler ve sürekli olarak iletişim kurmak isterler. Yine konsantrasyon gücü yüksek kişilere baktığınızda sakin, dingin ve gereksiz hareketlerden kaçınan kişiler olduğunu görürüz. Burada bahsettiğimiz durum bir sağlık sorunu değildir. Burada bahsettiğimiz bir kişilik yapısıdır. Bu doğrultuda günde 20 dakika meditasyon yapmanız ve gereksiz faaliyetlerden kaçınmanız oto kontrol mekanizmanızı güçlendirecek ve konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Önerilen Yazılar