Yaklaşan Tatil Ayları Öncesi Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Öneriler

Yaklaşan Tatil Ayları Öncesi Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Öneriler

Mevsim geçişlerinde vücudumuz değişen çevre koşulları ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak bir uyum sürecine girer. Bağışıklık sistemimizin bu değişikliklere uyum sağlamaya çalışması, özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı daha açık bir hale gelmemize neden olabilir.

Bu nedenle tıpkı diğer mevsim geçişlerinde olduğu gibi yaza girerken de hastalıklara yakalanmamanın yolu güçlü bir bağışıklık sisteminden geçer. Üstelik tatil mevsimi de yaklaşırken genel sağlığımızı korumakta ve iyileştirmekte yarar vardır. Peki yaklaşan tatil ayları öncesinde bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz? İşte güçlü bir bağışıklık için bazı öneriler!

 

Dengeli beslenin

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar sebebiyle daha az ve daha hafif şeylerle beslenme eğiliminde oluruz. Oysa bu dönemde de günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmek gerekir. Dengeli beslenme, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Bu sayede vücudumuzun işlevlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmesi için ihtiyacı olan yararlı maddeleri almasını sağlarız. Güçlü bir bağışıklık sistemi için öncelikle beslenmeye gereken önemi vermek gerekir.

 

Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yapmanın vücudumuza sayısız faydası vardır. Bunlardan biri de bağışıklık sistemi sağlığını destekliyor olmasıdır. Düzenli egzersiz yaparak bir yandan fiziksel sağlığınızı desteklerken diğer yandan zihinsel sağlığınızı da geliştirebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli egzersiz gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek şarttır.

 

Besin çeşitliliğini önemseyin

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir koşulu da besin çeşitliliğine önem vermekten geçer. Tek tip beslenme, vücudumuzun bazı önemli vitamin ve minerallerden mahrum kalmasına neden olabilir. Bu nedenle taze mevsim sebze ve meyveleri dengeli bir şekilde beslenme düzenine dahil edilmelidir. Ancak bu sayede bağışıklık sistemi sağlığı geliştirilebilir ve vücuda ihtiyacı olan yararlı maddeler kazandırılabilir.

 

İdeal kilonuzu koruyun

Hızlı kilo almak da hızlı kilo vermek de bağışıklık sistemi sağlığını zayıflatabilir. Bu nedenle kişi ideal kilosunu korumaya özen göstermelidir. Yaz aylarına yaklaşırken birçok kişi hızlı bir şekilde ideal kilosuna ulaşmak için şok diyetler uygulayabilmektedir. Bu türden şok diyetler vücudun dengesini bozarak bağışıklık sistemi sağlığına zarar verebilir ve kişiyi hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale getirebilir. Özellikle yaz aylarında böyle diyetlerden kaçınmak ve sağlıklı diyetlerle kilo vermek gerekir.

 

Düzenli uyuyun

Uyku, vücudumuzun ve zihnimizin dinlenme süresidir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık için düzenli bir uyku düzenine ihtiyaç vardır. Yaz aylarında dışarıda daha çok vakit geçirme eğiliminde olduğumuz için uyku düzenimizde değişiklikler olabilir. Ne olursa olsun düzenli gece uykusu uyumaya özen gösterilmeli, uyunan odanın ideal sıcaklıkta ve sessizlikte olmasına özen gösterilmelidir.

 

Yeteri kadar su tüketin

Su, yaşam kaynağımızdır. Büyük bir kısmı sudan oluşan vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için yine suya ihtiyacı vardır. Özellikle yaz aylarında terleme yoluyla daha fazla su kaybetme eğiliminde olduğumuz için yeterli su tüketimi önem kazanır. Bu nedenle günlük 2- 2,5 litre su tutarını mutlaka tüketmek gerekir. 

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler!

Kepekli tahıllar, fasulye, meyve ve sebzeler antioksidan bakımından zengin oldukları için beslenmeye dahil edilmelidir. Ayrıca koyu renkli ögelerin zengin antioksidan kaynakları olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra soğan, sarımsak gibi antibakteriyel besinler de bağışıklık sistemi sağlığını geliştiren besinlerdir. Tüm bunlar beslenme düzenine dahil edilerek bağışıklık sistemi sağlığı desteklenebilir. 

Önerilen Yazılar