Yaz Aylarında Bağışıklık Sisteminizi Koruyun

Yaz Aylarında Bağışıklık Sisteminizi Koruyun

Yaz ayları dinlendiğimiz ve kendimizi iyi hissettiğimiz aylardır. İlginç olan bir gerçek ise hava sıcaklığını iyice hissettiğimiz bu günlerde hastalanmanın aslında hiç de ender rastlanan bir durum olmamasıdır. Yaz dönemindeki sıcakların artması, klimalı ortamlarda uzun süreli vakit geçirilmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi etkenler bizi hasta edebilir.

Bu dönemde yaşamınızla ilgili yapacağınız küçük değişiklikler ile bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak ve yazı sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün.


1. Bol su tüketin.

Yazın vücudun su kaybı daha fazladır. Dolaysıyla bol su tüketmek çok önemlidir. Normal bir insanın günde en az içmesi gereken su miktarı 2-2,5 litredir. Bu miktar kişiden kişiye değişebilmekle birlikte, maalesef bir çok kişi susuzluk hissi çok baskın olduğunda su içmektedir. Çalışırken masanızda veya evde kolaylıkla görebileceğiniz bir noktada bulunduracağınız 1 şişe su, size su içmeniz gerektiği hatırlatmakta yardımcı olabilir. 

 

2. Mümkün olduğunda fazla sebze tüketin

Sebzeler içerdikleri yüksek lif oranları ve vitaminler ile sağlığınız için çok değerli besin kaynaklarıdır. Yaz dönemi bu değerli kaynaklardan faydalanmak için güzel bir zamandır. Manavın ya da bir semt pazarının önünden geçerken mevsim yeşilliklerine biraz daha yakından bakmanın vakti geldi. 

3. Yeterli miktarda vitamin almaya özen gösterin

Yazın sıcaklarla boğuşurken vücudunuz bazı vitaminlerine daha fazla ihtiyaç duyabilir. Hava sıcaklığının artması, metabolizmanın hızlanması, vücudun enerji ihtiyacının artması ve güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkileri bu vitamin ihtiyacının nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle bağışıklık sistemini destekleyen A, B6, C, D, E gibi vitaminlerin bu dönemde yeterli miktarda alınması hastalıklara karşı korunmaya katkı sağlar.


 

4. Kilonuza dikkat edin

Yaz aylarında kilo vermek çok daha kolaydır. Daha hafif besinler tüketmenin yanında yürüyüşler veya yüzmek gibi spor faaliyetleri ile kısa sürede kilo vermeniz mümkündür.


 

5. Yeterince uyku uyuyun.

Sadece yaz aylarında değil, her mevsimde yeterli uyku vücudunuzun sağlıklı ve güçlü olabilmesi için çok gereklidir. Çok geç saatlerde yatmadan günün ilk ışıklarıyla birlikte uyanmak kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlarken güzel yaz günlerinden de daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.

Önerilen Yazılar