Yaz Aylarında Zihinsel Performansımızı Artırmak Için Neler Yapmalıyız?

Yaz Aylarında Zihinsel Performansımızı Artırmak Için Neler Yapmalıyız?

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar nedeniyle kişiler kendilerini daha yorgun, halsiz ve isteksiz hissedebilirler.

Bu durum başta fiziksel sağlık olmak üzere zihinsel sağlık üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilir. Zihinsel performansın düşmesi ise kişinin günlük yaşamını, iş yaşamını zora sokabilir. Peki, yaz aylarında zihinsel performansımızı arttırmak için neler yapabiliriz? İşte zihinsel anlamda sağlıklı ve enerjik bir yaz geçirmek için yapabileceğiniz bazı öneriler.

 

1. Yeteri kadar su tüketin

Su tüketimi özellikle yaz aylarında daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü yaz aylarında yüksek sıcaklıklar sebebiyle vücudumuz daha çok su kaybetme eğilimindedir. Ayrıca günlük su miktarının tüketilmemesi, beraberinde birçok sağlık problemini de getirebilir. Araştırmalar, düzenli ve yeteri kadar su tüketen kişilerin zihinsel performans isteyen işlerde daha başarılı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle yaz aylarında gerekli su miktarını tüketmekte fayda vardır.

 

2. Sağlıklı ve dengeli beslenin

Vücudumuzdaki tüm fonksiyonların eksiksiz bir şekilde yerine getirilebilmesinin ilk adımlarından biri sağlıklı beslenmektir. Buna zihnimiz de dahildir. Birçok araştırma ıspanak, kırmızı meyveler, Omega-3 içeren besinlerle beslenmenin zihinsel performansı geliştirdiğini göstermektedir. Özellikle protein açısından zengin beslenmenin sinir hücrelerinin noradrenalin ve dopamin salgılanmasını tetiklediği bilinmektedir. Bu durum zihnin gün boyu tetikte olmasını sağlamaktadır.

 

3. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel faydaları da vardır. Düzenli egzersiz yapmak kişiyi stresten uzaklaştırarak mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin ve dopamin hormonlarının salınımını arttırır. Haliyle bu da zihinsel performansın gelişmesini, dikkati ve odaklanmayı arttıracaktır.

 

4. Meditasyon yapın

Zihinsel performansımızı ve enerjimizi arttırmanın bir yolu da anı yaşamaktır. Affedici olmak, zihinsel çatışmalardan kaçınmak ihtiyacımız olan enerjinin artmasını sağlayabilir. Enerjimizin artması ise tam bir zihinsel performans demektir. Bunun için düzenli olarak meditasyon yapabilir, nefes alışverişinin sağlıklı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Sabahları meditasyon yapmak, zihninizin sakinleşmesine ve dolayısıyla da enerjinizin artmasına neden olacaktır.

 

5. Mutluluk veren yiyecekler tüketin

Tam bir zihinsel performans için mutlu olmak, iyi hissetmek son derece önemlidir. Ceviz, badem, işlenmemiş fıstık, muz, portakal, bitter çikolata, üzüm gibi besinlerin fiziksel sağlığa olan faydalarının yanında mutluluk veren hormonların salınımını da arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle siz de enerji ve mutluluk veren besinleri beslenmenize dahil ederek zihinsel performansınızı geliştirebilirsiniz.

 

6. Yeteri kadar uyuyun

Yaz aylarında gündüzün yüksek sıcaklıkları yerine gece saatlerinde sosyalleşme isteği vb. nedenlerle uyku düzeninizde değişiklikler görülebilir. Oysa yeteri kadar uyumamak bitkin düşmenize ve kortizol hormonunun salgılanmasına neden olmaktadır. Yorgun bir beden ve stres yaşayan bir zihin ise kesinlikle tam performansla çalışmayacaktır. Bu sebeple yaz aylarında da yeteri kadar uyumaya özen göstermek gerekir.

 

7. Rutinlerinizin dışına çıkın

Birçok bilimsel çalışma, rutinin dışına çıkmanın zihinsel performansı arttırdığını göstermektedir. Bu nedenle siz de yaz aylarındaki güzel havaları, yapmadığınız ve alışık olmadığınız şeyleri yaparak değerlendirin. Yeni bir dil öğrenin, yeni bir hobi edinin veya zor olduğunu düşündüğünüz bir işi yapmaya çalışın. Tüm bunlar zihnin sınırlarını zorlayarak zihinsel performansınızı geliştirecektir.

Önerilen Yazılar