Yoğun Egzersiz Yapan Kişilerin Kemik Sağlığı Için Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yoğun Egzersiz Yapan Kişilerin Kemik Sağlığı Için Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Düzenli egzersiz yapmanın kalp sağlığından kemik sağlığına kadar vücudumuzdaki tüm sistemleri olumlu yönde etkilediği bilinirken bilinçsizce yapılan yoğun egzersizler bunun tam tersi bir etki oluşturabilir.

Aşırı spor, vücuttaki kas dokusunun zedelenmesine ve sonuç olarak da çeşitli sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Yoğun ve bilinçsiz egzersizlerden kemik sağlığı da benzer şekilde olumsuz etkilenecektir. Peki, yoğun egzersiz yapan kişilerin kemik sağlığı için dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? İşte kemik sağlığı için mutlaka göz önünde bulundurulması gerekenler!

 

Dinlenmeye zaman ayırın

Egzersizin kemik sağlığımıza fayda sağlayabilmesi için dinlenmeye gereken önem verilmelidir. Çünkü dinlenme, sporda gelişimin olmazsa olmazıdır. Dinlenmeden yoğun bir şekilde egzersiz yapmak, gelişimin önündeki en büyük engeldir ve kemiklerin, eklemlerin, kasların zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle kemik sağlığı ve egzersizden fayda alınabilmesi için dinlenme, kesinlikle atlanmamalıdır.

 

Fiziksel kapasitenizin farkında olun

Kişinin fiziksel kapasitesinin üzerinde yoğun egzersizler yapması, sakatlanmalara karşı daha açık olmasına sebebiyet verebilir. Fiziksel kapasitenin üzerinde yapılan egzersizlerde kaslar zamanla güçsüzleşmeye başlar. Bu da eklemlerin zarar görmesine neden olur. Eklemlerin zarar görmesi ise kemiklerin zarar görmesi demektir. Bu nedenle yoğun antrenman yapan kişiler fiziksel kapasitelerini bilmeli ve bunun üzerinde egzersizler yapmamalıdırlar.

 

Yeteri kadar sıvı tüketin

Egzersiz sırasında yaşanan terleme sonucunda kişinin vücudunda belirli bir su ve mineral kaybı olacaktır. Bu nedenle sporda kaybedilen sıvı, yeteri kadar su tüketilerek geri kazanılmalıdır. Söz konusu yoğun egzersizler olduğunda ise artan sıvı ihtiyacı daha da fazla olacaktır. Yeteri kadar sıvı alınmaması sadece kemik ve kas sağlığını değil genel sağlığı da riske atar. Bu nedenle eğer yoğun egzersiz yapan biriyseniz, su hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

 

Dengeli ve düzenli beslenin

Dinlenme ve beslenme, sporda gelişimin en önemli parçalarıdır. Yoğun egzersizle birlikte vücudun enerji ihtiyacı artar. Bunu karşılamanın en etkili yolu ise dengeli ve düzenli beslenmek olabilir. Aksi takdirde vücut kaybettiği enerjiyi kazanamaz ve bu da kişiye yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük gibi belirtiler olarak geri döner. Bunun yanı sıra zamanla kaslar güçsüzleşeceği için kemik sağlığı da riske girecektir.

 

Hareketlerin orijinal formlarını korumaya özen gösterin

Yoğun egzersiz yapan kişiler, hareketlerin orijinal formlarını korumaya daha fazla özen göstermelidir. Sebebi de bir hareketin yoğun bir şekilde yapılırken; yüksek ağırlıklarla ve tekrar sayısı fazla olacak şekilde; orijinal formunun bozulması ile birlikte kişinin sakatlanma riskini arttıracak olmasıdır. Yani yanlış hareketler çok tekrar sayısı ve yüksek ağırlıklarla yapılırsa kısa süre içinde ciddi eklem ve kemik sakatlıklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kemik sağlığı için egzersizler, orijinal formları korunabildiği sayıda yapılmalıdır.

 

Kalsiyumun önemini unutmayın!

Kemiklerimiz kalsiyum ve proteinden oluşur. Kemiklerimizdeki kalsiyumun varlığı, kemiklerimizin ne kadar güçlü olduğunun göstergesidir. Yeteri kadar kalsiyumun alınmaması kemiklerin güçsüzleşmesine neden olabilir. Sonuçta kemik deformasyonları meydana gelebilir. Bu nedenle yoğun egzersiz yapan kişiler için kalsiyum, protein gibi önemli maddelerin; C, D, K ve B12 gibi önemli vitaminlerin alımı daha fazla önem kazanır. Bu nedenle bu yararlı vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmeye özen gösterilmelidir.  

Önerilen Yazılar