Yüksek Tempoda Spor Ve Yetersiz Dinlenmenin Kemiklerimize Olan Etkileri

Yüksek Tempoda Spor Ve Yetersiz Dinlenmenin Kemiklerimize Olan Etkileri

Sporda gelişimin en önemli parçalarından bir tanesi dinlenmektedir. Sürekli olarak dinlenmeden spor yapmak gelişimin önünde büyük engeldir. Kemiklerin, eklemlerin ve kasların kendilerini toparlayabilmeleri ve gelişebilmeleri için dinlenme, atlanmaması gereken bir adımdır.

Yüksek tempoda spor yapıldığı zaman ise dinlenmenin önemi daha da artmaktadır. Kas, eklem ve kemikler az dinlenmeden kaynaklı olarak zarar görebilirler.

Sporda gelişim egzersiz, sağlıklı beslenme ve dinlenme unsurlarından oluşmaktadır. Egzersiz ile birlikte vücutta hasarlar meydana gelir. Bu hasarların düzelmesi ve devamlılığın sürmesi için yeterli, düzenli ve çeşitli bir şekilde beslenilir. Gelişim gerçekleşmesi için ise dinlenilmelidir. Egzersiz ile kas ve eklemlerde meydana gelen hasarlar dinlenme ile toparlanır. Yeterli bir şekilde dinlenilmemesi vücudun yapılanamaması, gelişememesi anlamına gelmektedir. Bu durumdan da öte olarak eklem ve kas sakatlanmalarına sebebiyet verilebilir. Kişi sadece eklem ve kas sakatlanmaları yaşamakla kalmayıp yorgunluk hissi, dinlenikken yüksek nabız, antrenman yapmak istememek, performans artışı sağlayamamak ve egzersizlerde performans düşüklüğü gibi durumlar yaşayabilir.

Yeterli oranda dinlenmemek “aşırı antrenman belirtileri” yani ‘overtraining syndrome’ durumunun ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu durumu yaşamamak için şu gelişmeler unutulmamalıdır: Dinlenme esnasında vücut kendini toparlar. Yoğun antrenman sonrasında var olan strese ve etkilerine uyum sağlanır, faydalar görülmeye başlanır. Dinlenme evresinde vücut kaybettiği enerjiyi de yerine koyar. Bu dönemde tahribatlar giderilir ve onarılır. Yeterli bir şekilde dinlenmemek kas, eklem ve kemiklerde tahribatların artmasına ve sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden antrenmanlardan sonra aktif bir şekilde dinlenmeye önem verilmelidir.

Yüksek tempoda sporun kemiklere de zararı dokunmaktadır. Bu durumun iki yönü vardır. Kasların güçlü olması eklemlerin de güçlü olması anlamına gelmektedir. Yüksek tempoda spordan sonra toparlanamayan kaslar güçsüzleşmeye başlar. Bu da eklemlerin zarar görmesi demektir. Zarar gören eklemler zarar gören kemikler demektir. Diğer bir taraftan antrenman sonrası dinlenmenin eklem özelinde de önemi büyüktür. Yapım ve onarım işlemi eklemlerde de gelişmektedir.

Kaliteli dinlenmenin en iyi yolları, antrenman alışkanlıklarıdır. Haftalık antrenman programı konusunda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Dinlenmenin ikinci yolu ise kaliteli bir uykudur. Uyurken odanın karanlık ve sessiz olmasına, yatağın ve yastığın kaliteli olmasına, odanın aşırı sıcak ve soğuk olmamasına, yatmadan önce ağır şeyler yememeye özen gösterilmelidir.

Önerilen Yazılar