Zayıf Bir Bağışıklık Sisteminin Vereceği 7 Uyarı

Zayıf Bir Bağışıklık Sisteminin Vereceği 7 Uyarı

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması sağlıklı bir hayat anlamını taşımaktadır. Çünkü bağışıklık sistemimiz bizim için hayati görevler yapmaktadır. Bu görevler arasında yaşlı hücrelerin parçalanması, zararlı hücrelerin yok edilmesi, vücudumuzu bakteri, virüs ve mantarlardan korumak gibi çok önemli görevler yer alır.

Bağışıklık sistemimiz zayıfladığı zaman ise vücudumuzda bazı sinyaller ortaya çıkar. İşte zayıf bir bağışıklık sisteminin vereceği 7 uyarı!

 

Bağışıklık sisteminin zayıfladığının sinyalleri nelerdir?

Zayıflayan bağışıklık sistemi kendini birçok farklı şekilde belli etmektedir. İşte zayıflayan bağışıklık sisteminin verdiği bazı sinyaller:

  • Yorgunluk: Gün içinde sarf ettiğimiz efor doğrultusunda kendimizi yorgun hissedebiliriz. Fakat düşük efor sarf edilen aktiviteler yaparken veya hiçbir şey yapmazken önünü alamadığımız bir şekilde yoruluyorsak bu durum bağışıklık sistemimizin zayıfladığının göstergesi olabilir.
  • Uçuk: Bağışıklık sisteminin zayıflaması doğrultusunda dudak ile ağız çevresinde sıvı dolu kabarcıklar şeklinde uçuklar oluşabilir. Eğer bu uçuklar yılda dörtten fazla kez kendini gösteriyorsa, bağışıklık sistemimiz zayıflamış olabilir.
  • Nedensiz cilt yaraları: Tekrarlayan mantar enfeksiyonları, yaraların geç iyileşmesi ve nedensiz yere yaraların açılması bağışıklık sisteminin zayıfladığının göstergeleri arasındadır. Bu belirtilere dahil olan kasık bölgesindeki kızarıklar, ayak mantarları, saç derisinin pullanarak dökülmesi ve sivilceler de belirtiler arasındadır. Bu tarz belirtilerin mutlaka önemsenmesi gerekir.
  • Enfeksiyon tekrarları: Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hasta olmadığı hem halk arasında hem de tıbben bilinen bir gerçektir. Bağışıklığı sağlayan beyaz kan hücreleri yeterli oranda çalışmadığında ise enfeksiyonlara daha kolay yakalanılır ve hastalıklar zor iyileşir. Bu yüzden eğer çabuk hasta olunuyorsa bu durum göz ardı edilmemelidir.
  • İltihaplanma: Sık iltihaplanmalar vücudun kendini etkin bir şekilde koruyamamasının işaretleri arasındadır. Çünkü bu, bağışıklığımızın virüs ve mikroplarla yeteri kadar savaşamadığını gösterir.
  • Alerji olmak: Kişi aşırı alerjen bir bünyeye sahip olmadıkça, vücut alerjik reaksiyonların üstesinden tıpkı grip gibi gelmektedir. Fakat vücudunuz sürekli olarak alerjik reaksiyon veriyorsa ve bu durum kronikleşmeye başladıysa bağışıklık sistemi için gereken önlemleri alma vakti gelmiş olabilir.
  • Saç dökülmesi ve kuru cilt: Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzdaki tüm sistemlerden sorumlu bir sistemdir. Bu sorumluluğu saç sağlığı ve cilt nemi de kapsar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması cilt ve saç problemlerini de beraberinde getirebilir.

Önerilen Yazılar