Zihinsel Performansı Artırıcı Egzersizler

Zihinsel Performansı Artırıcı Egzersizler

Beynin en sevmediği şey rutinlerdir. Rutinler beynin efor sarf etmemesini neden olmaktadır. Yeteri kadar efor sarf etmeyen beynin performansı düşer. Fakat basit zihin oyunları beyninizin farklı bölgelerini harekete geçirir. Böylece motor beceriler keskinleşir, karar verme yetileri ve zihinsel performans artar.

İşte zihinsel performansı artırıcı basit egzersizler.
 

Egzersiz 1

Bir şeye tersten baktığınızda beyninizin aşırı efor sarf ettiğini fark ettiniz mi? Şimdi hep gözünüzün önünde olan bir objeyi ters çevirin. Ve onu dikkatlice inceleyin. Daha önceden bildiğimiz pozisyonlara ve şekillere bakmak beynimizin sol tarafının anında etiketlenmesine ve dikkatimizin dağılmasına neden olur. Fakat hep gördüğümüz bir şeyi ters çevirmek ve ona bakmak beynimizin sağ tarafının devreye girmesine neden olur.
 

Egzersiz 2

Beynimiz daha önceden öğrendiği ve tanıdığı şeyleri oldukça kolay bir şekilde yapmaktadır. Fakat araştırmalar beynin diğer tarafını çalıştırmanın, bilgiyi kontrol eden beyin korteksinde hızlı genişlemelere sebep olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bazı zamanlarda diş fırçanızı her zaman tuttuğunuz elinizle değil, diğer elinizle tutun.

 

Egzersiz 3

Günlük rutinlerinizde değişiklikler yapın. Örneğin kahvaltı sıranızı değiştirin, farklı bir radyo kanalı dinleyin veya farklı bir toplu taşıma aracı kullanın. Araştırmalar rutin ve otomatik olarak yapılan şeylerin beyni körelttiğini gösteriyor.

 

Egzersiz 4

İsminizin harfleriyle başlayan ikişer kelime bulmaya çalışın. Örneğin isminiz Ahmet. A ile alakalı iki kelime söyleyin ve h harfine geçin. Tekrara düşmemeye özen gösterin.
 

Egzersiz 5

Beyin ayrım yaparken görsel ipuçları kullanır. Fakat bir şeyi sadece dokunarak anlamak beynin ipucu olmadan çalışması anlamını taşır. Görsel ipucu olmadan sadece dokunarak anlamak ise beyin kabuğundaki aktivitelerde artış anlamına gelir. Elinize bozuk paralar alın ve gözlerinizi kapatın. Şimdi tuttuğunuz bozuk paranın değerini tahmin edin! 


Diğer yapabileceğiniz beyin egzersizleri nelerdir? 

İşte zaman zaman yapabileceğiniz bazı beyin egzersizleri:

  • Haftanın günlerini alfabetik ve tersten bir şekilde sayın. 
  • Yılın aylarını alfabetik olarak sayın. 
  • Doğum tarihinizi toplayın. 
  • Oda içinde 5 kırmızı ve 5 mavi obje bulun. 
  • Birisinden yardım alarak önünüze sıra sıra 15 nesne koymasını isteyin. Sıra sıra hepsini kaldırarak, kaçını hatırladığınızı söyleyin.
  • Rastgele bir nesnenin kullanılabileceği 10 farklı alan bulun.
  • Diğer elinizle yazmaya çalışın.
  • Polisiye alıştırması denilen alıştırma yöntemiyle belli zamanlarda kendinize neler yaptığınızı sorun. Örneğin; ''Dün akşam neredeydim?", ''İki saat önce ne yapıyordum?'' gibi.

Önerilen Yazılar