Bağışıklık Sistemimizin Dostu Vitaminler Nelerdir?

Bağışıklık Sistemimizin Dostu Vitaminler Nelerdir?

Bağışıklık sistemimiz bizi zararlı bileşenlere karşı korur ve hücrelerimiz için oldukça önemli bir sistemdir. Bağışıklık sistemimiz egzersiz yaparak, günlük su miktarını tüketerek, yeteri kadar uyuyarak, stresi kontrol etmeyi öğrenerek güçlendirebilir. Tüm bu adımlar arasında en güçlüsü düzenli ve çeşitli bir şekilde beslenmektir.

Çeşitli bir şekilde beslenmek vücudumuzdaki sistemin düzenli bir şekilde çalışmasını destekler. Eksik ve yanlış beslenmek ise bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olarak hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden olmaktadır. Buradaki “çeşitli beslenmek” eylemi, vitamin ve mineral açısından zengin bir şekilde beslenmek demektir. Vitamin ve mineral açısından dikkatli beslenmeye önem verilmelidir. Tüm vitaminlerden gerektiği kadar almak genel sağlık için oldukça önemlidir. Fakat bazı vitaminler bağışıklık sistemi özelinde ön plana çıkmaktadır. Peki bağışıklık sistemimizin dostu vitaminler nelerdir? İşte cevapları!

 

A vitamini

A vitamini bulaşıcı hastalıklarda büyük rol oynar. A vitamini normal demir metabolizmasına katkıda bulunur. A vitamini normal mukozanın korunmasına katkıda bulunur. A vitamini cildin korunmasına katkıda bulunur. A vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. A vitaminini brokoli, lahana, ıspanak, süt, tereyağı, kavun, kayısı, mango ve havuç gibi sebzelerden almak mümkündür.

 

B grubu vitaminleri

B grubu vitaminleri genel sağlık için oldukça önemlidir. Fakat B12 ve B6 vitamini bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilere sahiptir. B12 vitamini yorgunluk ve bitkinliğe karşı vücudun direncini artıran bir vitamindir. B6 vitamini ise kırmızı kan hücreleri üretimine yardımcı olmaktadır. B6 vitamini bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunmaktadır. B6 vitamini yeşil yapraklı sebzelerde, tam buğday ekmeğinde, balık ve ette bulunmaktadır. Bu tarz gıdaların yeterli bir şekilde tüketilmesi B6 vitaminin rahatça karşılanmasını sağlamaktadır.

 

C vitamini

C vitamini halk arasında da sıkça bilinen ve bağışıklık sistemini destekleyen en önemli vitaminlerden bir tanesidir. Suda eriyen vitaminler arasında olan C vitamini, bazı mineral ve vitaminlerin vücut tarafından kolaylıkla kullanılmasını sağlar. Bu vitaminin gribe karşı önemli vitaminlerden bir tanesi olduğu bilinmektedir. C vitamini kivi, biber, kuşburnu, limon, mandalina ve portakal gibi besinlerde bulunmaktadır. Sigara içen insanların vücudundaki C vitamini miktarı içmeyenlere göre daha azdır. Bu yüzden sigara içenler C vitaminine daha fazla önem vermelidirler.

 

D vitamini

D vitamini yeni deri hücrelerinin oluşumunda, kalsiyum emiliminde, enfeksiyonların kontrol edilmesinde rol aldığı gibi bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir. D vitaminini uskumru, balık yağı, somon balığı, ton balığı, peynir, tereyağı, yumurta gibi besinlerden karşılamak mümkündür.

 

E vitamini

E vitamini antioksidan özelliği bulunan bir vitamin türüdür. Antioksidanlar ise vücudumuza alınan zararlı maddeler için oldukça önemlidir. E vitaminin bağışıklık sistemi üzerine oldukça önemli etkileri bulunmaktadır. Antidotların yapısına giren E vitamini hücresel bağışıklıkta önemli roller alır. Bazı E vitamini kaynakları arasında ceviz, fındık, et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlar bulunmaktadır.

Önerilen Yazılar