Bağışıklık Sistemini Doğal Yollardan Geliştiren 10 Ipucu

Bağışıklık Sistemini Doğal Yollardan Geliştiren 10 Ipucu

Mevsim geçişleri, kötü beslenme, stres gibi pek çok etmen bizler için hayati önem taşıyan bağışıklık sistemimizi yoruyor.

Mevsim geçişleri, kötü beslenme, stres gibi pek çok etmen bizler için hayati önem taşıyan bağışıklık sistemimizi yoruyor. Oysa sağlıklı bir beden ve zihne sahip olabilmek, güçlü bir bağışıklık sistemi ile doğru orantılı. Yani sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak bağışıklık sistemi sağlığımızı gözetmemiz şart. Peki güçlü bir bağışıklık sistemi için neler yapmalı? Bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyerek ve içeriğiyle bizlere sağlık katan yiyecekleri tüketerek bağışıklık sistemi sağlığını geliştirmek mümkün! İşte bağışıklık sisteminizi doğal yollardan geliştirmenize yardımcı olacak 10 ipucu.

 

1. Bolca mevsim sebze ve meyveleri tüketin

Zengin ülke topraklarımız nedeniyle meyve ve sebze çeşitliliği konusunda oldukça şanslıyız. Ancak önemli olan o meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek. Mevsiminde yetişmiş taze meyve ve sebzeler içeriklerinde bulunan vitamin, mineral ve diğer yararlı maddeler ile başta sindirim sistemi sağlığı olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığımızı desteklememize yardımcı oluyor. Bu da sağlıklı bir beden ve zihne sahip olmamızı kolaylaştırıyor.

 

2. Probiyotiklerin pozitif etkilerinden yararlanın

İçerisinde dost bakteriler bulunan probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı oluyor. Siz de kefir, turşu, şalgam, boza, mikro yosunlar gibi probiyotik içeren besinler tüketerek daha dinç ve sağlıklı kalabilirsiniz.

 

3. Sağlığınıza dost baharatları tüketmeyi unutmayın

Tarçın, zerdeçal, zencefil gibi baharatlar sağlığımız için çok faydalıdır. Bu baharatlar özellikle sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sağlığını destekleyici etkilere sahiptir. Bu nedenle sağlığınıza dost baharatları az miktarlarda beslenmenize dahil edin.

 

4. Baklagilleri beslenmenize dahil edin

Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller beslenmemizde büyük önem taşımaktadır. Çünkü içeriklerinde vücudumuz için gerekli olan pek çok yararlı madde bulunur. Bu nedenle bu baklagilleri çorbalara katarak veya yemeklerini yaparak haftada en az 3 kez tüketmekte fayda vardır.

 

5. Yeşil çay tüketin

Yeşil çay kuvvetli bir antioksidandır. Siz de siyah çay yerine yeşil çay tüketerek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Ayrıca günlük yaşamınızda ekinezya, zencefil, ıhlamur, kuşburnu gibi bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayları tüketmeyi de bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

6. Arı ürünleri tüketin

Bal, propolis gibi arı ürünleri tüketmek, bağışıklık sistemini doğal yollardan geliştirmenin etkili bir yoludur. Çünkü bu ürünler güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahiplerdir. Ayrıca çeşitli araştırmalar, propolisin kanser karşıtı özellikleri olduğunu söylemektedir.

 

7. İşlenmemiş ve öğütülmemiş tahılları tercih edin

Esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, kepekli makarna gibi besinler tüketerek yeterli posa alımını sağlamanın kanser riskini azalttığı bilinmektedir. Çünkü posalı besinler vücutta çözünerek atılırken zararlı maddelerin de vücuttan atılmasını sağlarlar. Bu da daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur.

 

8. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersizin bedensel ve zihinsel sağlık üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi de bağışıklık sistemini desteklemesidir. Düzenli egzersiz yapmanın ayrıca kanser, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kemik erimesi gibi önemli problemlere yakalanma riskini de azalttığı bilinmektedir. 

 

9. Yeteri kadar uyuyun

Gece uyumamak veya sürekli olarak az uyumanın, bağışıklık sistemi ve metabolizmanın düzgün çalışamamasına yol açtığı bilinmektedir. Bu da kişinin enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığını arttırmaktadır. Özellikle gece uykusu çok önemlidir; çünkü birçok hormonal faaliyetin, vücut ısısı ve bağışıklık sisteminin sağlıklı yürümesini sağlayan maddelerin salınımı bu düzen içerisinde gerçekleşmektedir.

 

10. Stres kontrolünü öğrenin

Stresin bağışıklık sistemine olan olumsuz etkisi, birçok araştırmaya konu olmuştur. Ayrıca haftada en az bir gün stresten uzaklaştıran aktivite yapmanın hastalık riskini yüzde 80 oranında düşürdüğünü gösteren çeşitli araştırmalar mevcuttur. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir yaşam için stresten uzak, huzurlu bir yaşam sürmeye çaba gösterin.

Önerilen Yazılar