Çinkonun Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Bilinmeyen Etkileri

Çinkonun Bağışıklık Sistemimiz Üzerindeki Bilinmeyen Etkileri

Vitamin ve mineraller vücudumuzun sağlıklı bir şekilde devamlılığını sürdürebilmesi için büyük öneme sahiptir.

Bu minerallerin en önemlilerinden bir tanesi ise çinkodur. Çinkoyu vücudumuz doğal bir şekilde üretememektedir. Bu yüzden vücuda alımı oldukça önemlidir. Burada vücuttaki çinko miktarını bilmek; bu doğrultuda beslenmek ve takviye kullanmak oldukça önemlidir. Yani potansiyel yan etkiler ve doz aşımı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Vücudumuz için gerekli ve yararlı olan çinko yaraların iyileşmesi, büyüme ve gelişme, protein sentezi, enzimatik reaksiyon ve gen expresyonu gibi oldukça önemli görevlere sahiptir. Bu faydalara ek olarak çinko dendiği zaman akıllara ilk gelen fayda bağışıklık sistemini desteklemesidir. İşte çinkonun bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri. 

 

Çinkonun bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri

Çinko hayati öneme sahip bir mineraldir. Öyle ki vücudumuzda demirden sonra en çok bulunan ikinci mineraldir. Yani her hücrede bulunmaktadır. Vücutta bu denli yer alması, eksikliği ile birçok probleme de neden olmasına yol açmaktadır. Çinko dendiği zaman ön plana çıkan faydalardan bir tanesi bağışıklık sistemini desteklemesidir. Çinko immün hücre fonksiyonu ve hücre sinyalinin yeterince hızlı bir şekilde harekete geçmesi için oldukça önemlidir. Yani çinko eksikliği immün tepki zayıflığına neden olabilir. Yeterli miktarda çinko bazlı beslenmek veya takviye almak bağışıklık hücrelerini uyararak oksidatif stresi azaltmaktadır. Yapılan araştırmalar vücuda yeterli miktarda çinko almanın soğuk algınlığı süresini azaltabileceğini ve enfeksiyon riskini düşürebileceğini göstermektedir. Çinko bağışıklık sistemi hücrelerinin görevlerini yapabilmeleri içi hayati öneme sahiptir.

 

Çinkonun diğer faydaları nelerdir?

Çinkonun diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Çinko iyi bir antioksidandır.
  • Akne tedavisine yardımcı olabilir.
  • Çinko kardiyovasküler hücreleri ve endotel sağlığını korumak için oldukça önemlidir.
  • Oksidatif stresi azaltır.
  • Çinko testestoron üretimi için kritik bir mineraldir.
  • Kronik yorgunluğu azaltmaya yardımcıdır.
  • Vücuttaki enflamatuar proteinlerin seviyesini düşürür.
  • Beyin hücrelerini korumaya yardımcı olur.

 

Günlük çinko dozajı nedir?

Şiddetli çinko eksikliği belirtileri arasında davranış sorunları, iyileşemeyen yaralar, kronik ishal, deri döküntüleri, büyüme ve gelişme bozuklukları gibi problemler görülebilir. Eğer yeterli, sağlıklı ve düzenli beslenmenize rağmen çinko eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız kendi kararınızla takviye kullanmayın. Mutlaka ama mutlaka doktor tetkiki ve onayıyla takviye kullanmaya başlayın. Aşırı çinko alımı çinko zehirlenmesine neden olabilir. Bu durum şiddetli baş ağrısı, mide krampları, ishal, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler ile kendini belli edebilir.

Not: Bu yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu, çinko takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Sağlıklı günler dileriz!

Önerilen Yazılar