Düzenli Olarak Yüzmenin Kemik Sağlığımıza Olan Faydaları

Düzenli Olarak Yüzmenin Kemik Sağlığımıza Olan Faydaları

Dünyadaki en eski sportif faaliyetlerden bir tanesi yüzmedir. İnsanoğlu yüzme sporunu yüzyıllardır bilmekte ve yapmaktadır. Bu süreçte yüzme hem havuzda hem de denizde gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye de devam etmektedir.

Kurbağa, kelebek, sırtüstü ve serbest gibi birçok yüzme stili bulunmaktadır. Aynı zamanda bu yüzme stillerinin her biri farklı kas gruplarına yöneliktir. Yüzme kişiye hem fiziksel hem de psikolojik olarak birçok fayda sağlamaktadır. Yüzme tüm faydalarının yanı sıra yazın vücut sıcaklığını dengelerken kış aylarında da hantallaşmayı engeller. Hadi gelin hep birlikte düzenli olarak yüzmenin başta kemik olmak üzere genel sağlığımıza faydalarına bir bakalım.

 

Yüzmenin faydaları nelerdir?

Yüzmenin kemiklere olan faydalarına geçmeden önce genel faydalarına bakalım. İşte yüzmenin genel faydaları:

 • Ödem atımına yardımcı olur.
 • Tüm doku ve hücrelere oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu sayede beyin daha fazla oksijen alır.
 • Kan dolaşımını arttırır ve düzenler.
 • Nefes kontrolünü sağlar. Bu sayede nefes ile ilgili bir problemi olanlar için gerçekten yararlı bir spordur.
 • Yüzmenin yorucu bir spor olmasından dolayı yatma vakti uykuya daha kolay geçiş sağladığı belirlenmiştir.
 • Depresyon ve stres gibi olumsuzluklarda zihnin rahat düşünmesini sağlayan bir spor türüdür. Bu durum insülinin duyarlılığını artırarak diyabet riskini düşürmektedir.
 • Düşük ve orta şiddette yapıldığında kalp hastaları ve yüksek tansiyon hastaları için rahatlatıcı bir spordur. Kan basıncını kalbi yormadan dengelemektedir.
 • Kasların esneyerek uzamasını sağlar. Bu sayede estetik bir görüntü oluşur.
 • Yüzme esnasında kaslar güçlenirken yağlar azalır. 
 • Yüzme diğer egzersiz ve spor türleri gibi tek kas grubuna değil, tüm vücuda yöneliktir.
 • Yüzme kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

 

Yüzmenin kemiklere olan faydaları nelerdir?

Yüzmenin genel faydalarına göz attık. Peki yüzmenin kemik sağlığımıza olan faydaları nelerdir? Yüzmenin kemiklere olan faydalarını birçok açıdan incelememiz mümkün. Yüzme her şeyden önce tıpkı diğer egzersiz ve spor türleri gibi kemikte orta şiddetli bir baskı yarattığından kemikleri direkt olarak güçlendirir. Tabii ki kemikleri dolaylı olarak güçlendirdiği farklı kısımlar da vardır. Örneğin ağırlık antrenmanlarında olduğu gibi yüzmede de kas gelişimi sağlanır. Kasın gelişmesi ise kemiğin baskılanması ve kemik yoğunluğunun artması anlamını taşımaktadır. Bu da ileriki yaşlarda sağlıklı kemiklere sahip olmak demektir. Yüzme özellikle osteoporoz yaşayan hastalarda kemik kaybını önlemek için önerilir. Yüzme kas, eklem ve dokuların iş birliği içinde çalışmasını sağlayarak omurga üzerindeki baskıyı da azaltmaktadır. Ayrıca rehabilite ve mobilize edici etkisiyle kemikleri ve eklemleri rahatlatır. Bu da gün içinde daha rahat hareket edebilmeyi beraberinde getirir. Diğer bir yandan yüzme kemik iltihabı hastalarında alternatif bir tedavi olarak tavsiye edilmektedir.

Önerilen Yazılar