Hareketsizliğin Kemik Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Hareketsizliğin Kemik Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudu hareket etmeye uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Yani doğası gereği hareket etmeye programlıdır. Dolayısıyla hareketsiz bir yaşam sürmenin insan bedenine pek çok zararı dokunabilir.

18. ve 19. yüzyıllara kadar insanlar her türlü ihtiyaçlarını beden gücü ile hallediyor ve daha hareketli bir yaşam sürüyorlardı. Oysa sanayi devrimi ve devamında yaşanan teknolojik gelişmeler, beden gücünün yerini makinelerin almasına neden oldu. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması ise daha hareketsiz bir toplum doğurdu!

 

Hareketsizliğin kemik sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri

Günümüze bakacak olursak, bugün de teknolojik imkanların hayatlarımızı ciddi şekilde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Ama tüm bu imkanlar, özünde daha hareketsiz bedenlere sahip olmamıza ve bunun doğurduğu bazı olumsuzluklara yol açtı. Günümüz insanı artık zamanının büyük çoğunluğunu televizyon veya bilgisayar başında oturarak geçirmeye başladı. Peki bu yaşam stilinin yani hareketsiz bir yaşam sürmenin kemik sağlığımız üzerinde ne gibi etkileri var? Hareketsizliğin kemik sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • Şişmanlık
  • Kas kütlesinde azalış
  • Poster bozuklukları
  • Bel ve sırt ağrıları
  • Kemik erimesi


İşte hareketsizliğin sebep olduğu bu durumlar, kemik sağlığının olumsuz etkilenmesine ve zamanla geri döndürülemeyecek şekilde zarar görmesine neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra hareketsiz bir yaşam sürmenin damar yağlanması ve tıkanıklığı, kalp kasının zayıflaması, akciğer kapasitesinin azalması, çabuk yorulma, sindirim sistemi bozukluğu, stres, ruhsal bozukluk gibi istenmeyen etkileri olabileceği bilinmektedir.

Kemik, eklem ve kaslarımız hareket edebilmemiz; dolayısıyla da kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz açısından çok önemlidir. Ve bahsettiğimiz tüm bu sistemler, hareket etmek üzere tasarlanmıştır. Aksi takdirde kemik ve eklem sağlığı bozulabilir; bu da yaşam kalitemizi ciddi şekilde düşürebilir. Peki hareketsizliğin sebep olduğu bu olumsuzluklardan korunmak için neler yapmak gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz korkutucu durumlardan korunmanın yolu oldukça basittir. Hareket edin! Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı kemiklerin olmazsa olmazıdır. Eğer buna zamanınız olmadığını söylüyorsanız bile işe giderken, işten dönerken bir durak erken inerek yürüyüş yapabilir ve hayatınıza hareket katabilirsiniz. Hareketli bir yaşam sürmenin yanı sıra kemik ve eklem sağlığına dost bir beslenme stili benimsemek de kemik sağlığını destekleyecektir. Unutmayın, kemiklerimiz her şeyimiz! Ve eğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak daha fazla hareket etmeli, onlara daha iyi bakmalıyız! 

 

Önerilen Yazılar