Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemimizi Koruyacak Ipuçları

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemimizi Koruyacak Ipuçları

Mevsim geçişlerinde hava sıcaklıklarının ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi sonucu bağışıklık sistemi sağlığını korumak daha fazla önem kazanır. Özellikle de soğuk kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde, sık sık hasta olmamak ve sağlıklı bir kış geçirebilmek için yaşam stilimizi yeniden gözden geçirmeliyiz.

Mevsim geçişlerinde hava sıcaklıklarının ve beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi sonucu bağışıklık sistemi sağlığını korumak daha fazla önem kazanır. Özellikle de soğuk kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde, sık sık hasta olmamak ve sağlıklı bir kış geçirebilmek için yaşam stilimizi yeniden gözden geçirmekte fayda vardır. Çünkü bu dönemde sıcaklık derecelerinde yaşanan ani düşüşler ve buna bağlı olarak artan salgın hastalıklar, bedenimizi hastalıklara karşı daha savunmasız bırakabilir. Peki mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için neler yapılabilir? İşte sağlıklı bir kış geçirebilmek için uygulayabileceğiniz bazı tavsiyeler.

 

1. Sağlıklı ve dengeli beslenmek

Beslenme şeklimiz nasıl bir bağışıklık sistemine sahip olduğumuzun en önemli göstergelerindendir. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde beslenme şeklimize dikkat etmemiz gerekir. Tam tahılları, karbonhidratı, proteini ve yağı dengeli bir şekilde tüketmek; taze mevsim sebze ve meyvelerini beslenme programımıza dahil etmek bağışıklık sistemi sağlığımızı desteklemek için yapabileceğimiz şeylerden bazılarıdır. Bu şekilde beslenmek vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almamızı sağlayarak bağışıklık sistemi sağlığımızı destekler.

 

2. Yeteri kadar uyumak

Yeterli ve kaliteli uyku bağışıklık sistemi sağlığımız için oldukça önemlidir. Çünkü kişi yeteri kadar uyumadığında güne zinde bir şekilde başlayamaz; bu da konsantrasyon problemlerinin ortaya çıkmasına, verimin düşmesine ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.

 

3. Düzenli egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığımıza sayısız faydası vardır. Bunlardan biri de bağışıklık sistemi sağlığını desteklemesidir. Düzenli egzersiz yapmak hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur, bağışıklık sistemi sağlığını destekler ve bakterilerle savaşmayı sağlar.

 

 

4. Yeteri kadar su tüketmek

Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde düşük sıcaklıklara bağlı olarak daha az su tüketme eğiliminde oluruz. Oysa vücudumuzun bu dönemlerde de suya ihtiyacı vardır. Mevsim geçişlerinde vücudumuz ödem tutmaya daha yatkın bir hal alır. Bunu engellemek ve hastalıklardan korunmak içinse bol bol su tüketmek gerekir.

 

5. Gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak

Mevsim geçişlerinde saman nezlesi, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara daha sık rastlanır. Biz de bu belirtileri ortadan kaldırmak için hemen daha önce benzer durumlarda kullandığımız ilaçları almaya başlarız. Oysa hiçbir ilaç doktor önerisi olmadan ve gereksiz yere kullanılmamalıdır. Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilere zarar vererek bağışıklık sistemi sağlığımızın zayıflamasına neden olabilir.

 

6. Stresten uzak durmak

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için yapılabilecek şeylerden biri de stresten uzak durmaktır. Çünkü vücudumuz stresi ortadan kaldırmak için çeşitli maddeler üretir ve bu da vücudumuzun dengesini bozarak bağışık sistemi sağlığının zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle strese maruz kaldığımız dönemlerde daha çok ve daha kolay hasta oluruz. Dolayısıyla fiziksel sağlığımızı korumak adına stres kontrolünü öğrenmek ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak çok ama çok önemlidir.

 

Önerilen Yazılar