Odaklanma Sorunu Yaşadığınızın Kanıtı Olabilecek 10 Belirti

Odaklanma Sorunu Yaşadığınızın Kanıtı Olabilecek 10 Belirti

Günümüzde teknolojinin hayatımızın merkezine yerleşmesi ile birlikte odaklanma sorunu gibi dikkat problemleri daha sık yaşanmaya başlamıştır.

Günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olan akıllı telefonlar, tek bir konuya konsantre olmayı neredeyse imkânsız kılmaktadır. Odaklanma sorunu, aynı anda birden fazla işi yapabilmeyi mümkün hale getirebilir; ancak bu sorunun varlığı beynimizi olumsuz yönde etkiler. Birçok bilimsel araştırma odaklanma sorununun uzun vadede zihinsel süreçleri olumsuz etkilediğini ve hatta IQ seviyesinin düşmesine sebep olabileceğini göstermektedir. Tüm bunların yanı sıra odaklanma sorunu yaşayan kişiler, günlük yaşamlarında çeşitli sıkıntılarla uğraşmak durumunda kalabilirler. İşte odaklanma sorunu yaşayan kişilerin günlük yaşamda karşılarına çıkabilecek bazı zorluklar!

 

1. Bir işe konsantre olmaya çalışmanıza rağmen kendinizi başka şeyler düşünürken yakalıyorsanız...

2. Çalışırken dikkatinizi toplamakta zorluk çekiyorsanız...

3. Zihniniz sürekli birden fazla düşünce ile doluysa...

4. Genelde başladığınız işler yarım kalıyorsa ve bitirmekte zorlanıyorsanız...

5. Herhangi bir düşünceye birkaç dakikadan fazla odaklanamıyorsanız...

6. İşlerinizi sürekli erteliyorsanız...

7. Uzun süre konsantre olamadığınız için bir işi bitirmeden diğerine başlıyorsanız...

8. Bir işe odaklanmayı başarabildiğinizde çevrenizde olup bitenlerle tüm bağlantınız kopuyorsa...

9. İşlerinizi asla planladığınız zamanlarda tamamlayamıyorsanız siz de odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz.


Bu belirtileri zaman zaman hepimiz yaşayabiliriz. Ancak tüm bunlar sizin genel durumunuz haline geldiyse odaklanma sorunu hakkında önlem almanız gerekiyor olabilir.


Odaklanma sorunu neden olur?

Odaklanma sorununun belirtilerine değindikten sonra dilerseniz bir de odaklanma sorununun nedenlerini ele alalım. Odaklanma sorunu pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir. Beslenme bozuklukları, uykusuzluk bu nedenlerin başında gelmektedir. Bunların yanı sıra genetik faktörler, teknoloji gibi nedenler de odaklanma sorununu tetikleyen etmenler arasında yer alabilir.

 

Odaklanma sorunu ile nasıl başa çıkabiliriz?

Peki, odaklanma sorunu karşısında ne gibi önlemler alabiliriz? İşte odaklanma sorununa karşı alabileceğiniz bazı önlemler:

  • Bir işe başlarken yapılacaklar listesi yapın ve bu listeye önceliklerinizi sırasıyla yazın. Liste yapmak bir işi tamamlamadan diğerine atlamanızı engelleyebilir.
  • Elinizdeki işi zamanında bitiremeyeceğinizin farkındaysanız endişelenmeyin ve zihninizi neyin oyaladığına odaklanın.
  • Meditasyon yapın. Meditasyon odaklanma yetisini güçlendiren ve zihni sakinleştiren oldukça etkili bir yöntemdir. 
  • Bir işe konsantre olmaya çalışırken tv, internet, akıllı telefon gibi dikkat dağıtıcılardan uzaklaşın. 
  • Yürüyüş, yoga, pilates gibi sporları düzenli olarak yapın. Düzenli egzersiz yapmak stresten arınmanıza ve yapacağınız işlere daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur.
  • Düzenli ve kaliteli uyuyun. Uykusuzluk odaklanma sorununun en sık rastlanan nedenlerindendir. 
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Öğün atlamak, bedeninizin ve zihninizin daha çabuk yorulmasına neden olur ve odaklanmanızı zorlaştırır.

 

Yukarıda saydığımız tüm bu tavsiyeler odaklanma sorununun hayatınızda yarattığı olumsuzlukları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak tüm bunları yapıyor olmanıza rağmen odaklanmakta zorluk çektiğinizi düşünüyorsanız mutlaka uzman desteği almanız gerektiğini unutmayın! 

Önerilen Yazılar