Oruç Tutarken Çalışma Performansımızı Nasıl Yüksek Tutabiliriz?

Oruç Tutarken Çalışma Performansımızı Nasıl Yüksek Tutabiliriz?

Birçok kişi çalışırken oruç tutmak istiyor. Hem çalışıp hem oruç tutmak mümkün.

Fakat çalışırken oruç tutanların, evde oruç tutanlara kıyasla beslenmelerine ve yaşam alışkanlıklarına çok daha dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yanlış yaşam alışkanlıklarına sahip olmak ve yanlış beslenmek, çalışanların performanslarının düşüşüne sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden iftar ve sahurda bazı yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Peki oruç tutarken çalışma performansını nasıl yüksek tutabiliriz? İşte cevapları…

 

Oruç tutarken çalışma performansı nasıl yüksek tutulur?

İşte hem oruç tutup hem de yüksek performansla çalışmak için dikkat etmeniz gereken üç başlık:

Beslenme: İftarda ve sahurda tüketilen besinler gün içindeki performansın da habercisidir. Çalışan bir insan olarak sahurda ve iftarda yenilenlere ekstra dikkat edilmelidir. Bu yüzden kızartma, gazlı içecek, çikolata, hamur işi, tereyağı, margarin, işlenmiş gıdalar ve aşırı şekerli gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu besinler kısa süreli enerji verseler de daha sonrasında aşırı yorgunluk yapacaklardır. Bu besinler yerine sağlıklı yağ, karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin açısından zengin ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir. Her besin grubundan yeteri kadar tüketmek vücut ve zihin işleyişi için oldukça önemlidir. Ayrıca sahura kalkmamak gibi bir hata kesinlikle yapılmamalıdır. Çalışarak oruç tutanlar, evde tutanlara göre daha fazla hareket ederler ve zihinsel performans sergilerler. Bu yüzden de tüm bu işleyiş için yakıt gerekir. Sahur yapmamak yorgun, halsiz ve eksik konsantrasyonlu bir gün demektir.  

Sigara & Çay & Kahve: Çalışma performansını sadece yorgunluk veren besinlerin tüketildiği iftar ve sahurlar etkilemez. Aynı zamanda sigara, kahve ve çay gibi bağımlılıklar da iş hayatındaki performansın düşüşüne sebebiyet verir. Bu durum iki türlü kişide performans eksikliğine neden olur. Öncelikli olarak kişi iftar ile birlikte bu bağımlılıklara geri dönüş yaparak bedenini negatif yönde etkiler. Bu durum oruç vaktinde kişiye yorgunluk olarak döner. Diğer bir yandan gün içinde bu bağımlılıklara ulaşamamak kişide konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk yapar. Bu yüzden oruç vesilesiyle bu tarz alışkanlık ve bağımlılıklardan uzaklaşılmalıdır.

Planlama: Sahurda ve iftarda yapılanlar kadar gün içindeki planlama da büyük öneme sahiptir. Eğer gün içinde yapmanız gereken aşırı önemli işleriniz var ise bu işleri sabah yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü sahur ve sabahın ilk saatleri arasında daha az vakit bulunur. Bu sürede tansiyon ve şekeriniz düşmemiştir. Diğer bir yandan aşırı derecede susamamışsınızdır. Bu yüzden günün bu saatlerinde fiziksel ve zihinsel olarak verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Bu doğrultuda günün ilk saatlerine önemli işlerinizi almanız günü daha rahat ve yüksek performans ile bitirmeniz anlamını taşır. 

Önerilen Yazılar