Sıcak Havalarda Yaşanan Halsizlik Ve Yorgunluktan Korunmak Için Yapmamız Gerekenler

Sıcak Havalarda Yaşanan Halsizlik Ve Yorgunluktan Korunmak Için Yapmamız Gerekenler

Yaz ayları birçok insana tatil, deniz, eğlence gibi pozitif durumları hatırlatsa da sıcak havalar aslında birçok olumsuzluğu da beraberinde getirebilmektedir.

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar ve nem sebebiyle halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetler daha sık yaşanabilir. Vücudumuz bir yandan ısı değişikliğine bir yandan da değişen yaşam alışkanlıklarımıza uyum sağlamaya çalışır. Bunun sonucunda da kronik yorgunluk, bitkin hissetme gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Peki sıcak havalarda yaşanan halsizlik ve yorgunluktan korunmak için neler yapılabilir? İşte enerjinizi yükseltecek bazı öneriler!

 

Günün en sıcak saatlerinde dışarıda bulunmaktan kaçının

Güneşli havalar insanın enerjisini arttırsa da yüksek sıcaklıklar bunun tersine enerjimizi alıp götürür. Bu nedenle özellikle yaz aylarında günün en sıcak saatleri olan öğle vaktinde dışarıda bulunmaktan kaçınmak gerekmektedir. Bu saatleri evde veya kapalı alanlarda serin bir şekilde geçirmek, halsizlik probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

 

Yeteri kadar su tüketin

Sıcak havalarda yeteri kadar su tüketilmemesi durumunda vücut susuz kalabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak ani sıcak basması, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaz aylarında vücudumuzun suya daha fazla ihtiyacı olduğu hatırlanarak günde en az 10-12 bardak arası su içilmelidir.

 

Dengeli beslenin

Sıcak havalarda yorgunluğu önlemek adına günde 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde beslenmek ve öğün atlamamak gerekmektedir. Vücudun aç bırakılması, halsizlik şikayetinin artmasına neden olacaktır. Böyle havalarda sıkça yaşanan iştahsızlık problemine karşı ise hafif ve su oranı yüksek besinlere öncelik verilebilir.

 

Su oranı yüksek ve serinleten meyveleri sofranızdan eksik etmeyin

Sıcak havalarda en fazla tüketilen meyvelerden olan karpuz ve kavun, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, yüksek su içeriği ile vücuttaki suyu arttırır ve kişiye enerji verir. Tüm bunların yanı sıra serinletici bir özelliğe de sahiptir. Bu nedenle sıcak havalarda halsizliğin önüne geçmek için su tüketiminin yanı sıra bu türden besinleri tüketerek vücuttaki su oranını arttırmak gerekmektedir.

 

Açık renkli ve konforlu giysiler tercih edin

Sıcak havalarda giyilen konforsuz ve kalın giysiler, bunalma hissini arttırarak yorgunluğa neden olabilir. Bu nedenle böyle havalarda hem su kaybını arttırmamak hem de bunalmamak için açık renkli, pamuk ya da keten kumaştan yapılmış, bol giysiler tercih edilmelidir. 

 

Hafif besinler tüketin

Sıcak havalarda ağır, yağlı, kızartılmış besinlerden uzak durmak gerekir. Bu türden besinler sindirimi zorlaştırır, kan şekeri dengesizliklerine neden olur ve sonuçta kişinin kendisini halsiz, yorgun hissetmesine yol açar. Bu nedenle yaz aylarında sağlıklı ve taze gıdalar tüketilmeli; besinler zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar ile hazırlanarak tüketilmelidir.

 

Yoğun fiziksel aktiviteden kaçının

Sıcak havalarsa yoğun bir şekilde fiziksel aktivitede bulunmak halsizlik ve yorgunluk gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Bu nedenle egzersiz için sabahın erken saatleri veya akşamlar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra spor sırasında kaybedilen su göz önünde bulundurularak mutlaka bolca su tüketilmelidir.

 

Sık sık duş alın

Sıcak havalarda yaşanan halsizliğin nedenlerinden biri de vücut ısısının yükselmesidir. Bu nedenle vücut ısısını düşürmek için sıcak günlerde sıkça ılık duş almak gerekir. Eğer duş almak mümkün değilse eller, ayaklar, yüz ve ense soğuk su ile ıslatılarak ferahlama sağlanabilir, vücut ısısı düşürülebilir.

Önerilen Yazılar